Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Skrzynki lęgowe na dachu NFOŚiGW

Skrzynki lęgowe na dachu NFOŚiGW
23.05.2008, o godz. 8:01
czas czytania: około 2 minut
0

Prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka wraz ze współpracownikami i przyrodnikami z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” zamontowali na dachu biurowca NFOŚiGW skrzynki lęgowe dla ptaków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– W chwili obecnej montujemy 17 skrzynek lęgowych dla takich ptaków jak: jerzyk, wróbel, mazurek, szpak, sikora bogatka na jednym z trzech budynków NFOŚiGW – mówi Andrzej Muter, kierownik Wydziału Ochrony Przyrody w NFOŚiGW. – Jeszcze w bieżącym roku planujemy montaż podobnych zestawów budek na pozostałych budynkach NFOŚiGW. W planach na następne lata mamy także monitoring sukcesu lęgowego ptaków zasiedlających nasze budki, co pozwoli na informowanie na stronie internetowej, kto skorzystał z nowego domu na naszym dachu i jakiego potomstwa się „dochowaliśmy”. Rozważamy także możliwość wykorzystania mini-kamer internetowych, które na bieżąco pokazywałyby co dzieje się w którejś z naszych budek.

Jak pisze w ulotce Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Ptaki w budynkach” prof. Maciej Luniak z Muzeum Zoologii PAN „ptaki zakładały sobie w budynkach gniazda „od zawsze” i to ich sąsiedztwo z nami nie budziło dotąd istotnych kontrowersji. Dopiero od niedawna, wobec wzmożonej modernizacji budownictwa, stało się ono problemem angażującym zarówno budowniczych i zarządców domów, jak też instytucje powołane do ochrony środowiska, a również opinię społeczną. (…) zastosowanie skrzynek lęgowych może zrekompensować utratę miejsc w budynkach, można też w ten sposób „zapraszać” wybrane gatunki ptaków, np. jeśli ktoś chce mieć przy oknie jerzyka lub szpaka”.

– Zapraszamy ptaki na nasz dach – mówi prezes Jan Rączka. – Nawet, jeśli dla niektórych gatunków jest już za późno na wychowanie w nich pisklaków, to będą mogły w nich nocować od zaraz. Za rok – jak się zadomowią – będziemy się cieszyć z nowego pokolenia skrzydlatych mieszkańców Funduszu. Jest to ładna alegoria naszej pracy – zmieniamy dzisiaj z myślą o jutrze.


Prezes Jan Rączka przy pracy

źródło: NFOŚiGW

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025