Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Śląscy naukowcy stawiają na fotowoltaikę

Śląscy naukowcy stawiają na fotowoltaikę
ms
23.05.2015, o godz. 6:41
czas czytania: około 3 minut
0

Jedna z najbardziej zaawansowanych badawczych instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstanie w katowickim parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Instalacja stanowić będzie element Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach to jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Polsce. Budowana instalacja fotowoltaiczna będzie włączona do  Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych i pozwoli na prowadzenie pomiarów porównawczych dla paneli znajdujących się w tych samych warunkach nasłonecznienia, lecz różnych lokalizacjach.  Systemy PV zainstalowane zostaną na dachach i fasadach budynków Parku. Inwestycja obejmie także budowę tzw. wiat solarnych (carportów), przy już wybudowanych obiektach.

 – Wiaty solarne to ekonomiczne i innowacyjne rozwiązanie przyjazne środowisku, które w zależności od wyposażenia może działać nie tylko jako elektrownia, ale również jako wiata garażowa. Niezależnie od pory roku eliminują potrzebę istnienia tradycyjnego źródła zasilania w energię elektryczną, wykorzystują wolną powierzchnię dachową oraz wolną powierzchnię parkingową –zaznaczył Piotr Targański z firmy Opeus Energia.

Panele PV zbudowane zostaną  w technologiach polikrystalicznej i monokrystalicznej, a ich moc wyniesie 250, 255, 260 oraz 265 KWp. W wybranych modułach instalacji umieszczone zostaną czujniki temperatury. Ich zadaniem będzie zbieranie danych, które wykorzystywane zostaną w celach badawczych i porównawczych.

– Elementy pomiarowe muszą być umieszczone w procesie produkcji bezpośrednio pod krzemem, żeby zmierzyć jego temperaturę, a nie innych elementów budowy modułów takich jak folia czy izolator. Aby zminimalizować ryzyko zaistnienia błędów pomiarowych, konieczne jest użycie paneli od tylko jednego producenta, który zajmie się ich kompleksowym wykonaniem – dodał Piotr Targański.

Efektywniejsze wykorzystanie paneli fotowoltaicznych zwiększy też wybudowanie instalacji na trackerach dwuosiowych. Ich przewaga nad jedną osią to przede wszystkim większa produkcja energii. Część instalacji oparta na trackerach dwuosiowych będzie podążać za słońcem zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej, co zagwarantuje prostopadłe ustawienie paneli w stosunku do kąta padania światła słonecznego.

Zainstalowane panele PV umożliwią produkcję  prądu na użytek własny katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego.

– Instalacja została zaprojektowana tak, aby możliwe było zdalne sterowanie całym systemem zarządzania energią. Kluczowe jest tutaj zintegrowanie jej z istniejącym BMS (systemem automatyki  budynkowej), a oddana w przyszłości do użytku inwestycja uzupełni zastosowane w Parku technologie wykorzystujące energię z OZE. Demonstracyjna instalacja fotowoltaiczna będzie symulowała fragment organizmu urbanistycznego z zainstalowanymi kilkunastoma małymi źródłami mocy. Takie rozwiązanie da realne możliwości prowadzenia badań naukowych, testowania rozwiązań technicznych i prowadzenia szkoleń z zakresu energetyki odnawialnej i elektroenergetyki – zaznaczył dr Stanisław Grygierczyk, z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

Budowa instalacji będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w związku z realizacją projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” oraz zadania rozszerzającego Zwiększenie potencjału laboratoryjnego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum”.

[poll id=”8″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024