Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Śląskie. Wzrósł poziom wód w rzekach, kolejni samorządowcy ogłosili stan pogotowia przeciwpowodziowego

Śląskie. Wzrósł poziom wód w rzekach, kolejni samorządowcy ogłosili stan pogotowia przeciwpowodziowego
MŁ/PAP
14.09.2024, o godz. 19:49
czas czytania: około 3 minut
0

Po trwających od piątku intensywnych opadach znacząco podniosły się poziomy wód w rzekach woj. śląskiego. W sobotę wieczorem w 10 punktach pomiarowych przekroczone były stany alarmowe. Władze kilku powiatów woj. śląskiego wprowadziły w sobotę stan pogotowia przeciwpowodziowego, w gminie Zebrzydowice obowiązuje alarm powodziowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, od piątkowego wieczora do 18 w sobotę strażacy w całym regionie odnotowali już ponad 1800 interwencji, tylko od północy było ich ok. 1750. Najwięcej pracy zastępy strażackie miały w powiatach: cieszyńskim (294 interwencje), pszczyńskim (244), bielskim (193), wodzisławskim (181) i rybnickim (107). W ostatnich godzinach służby w Śląskiem odebrały blisko 300 nowych zgłoszeń.

O ponad 1500 zgłoszeniach spowodowanych warunkami atmosferycznymi poinformował Wojewoda Śląski Marek Wójcik.  Najpoważniejsza sytuacja jest na południu regionu zwłaszcza w powiatach cieszyńskim i pszczyńskim. Dotychczas nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. W miejsca podtopień skierowano dodatkowe zestawy pompowe.


 

Gmina Czechowice-Dziedzice i Gliwice

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska przekazała, że w Ligocie w gminie Czechowice-Dziedzice zalewany jest budynek szkoły podstawowej, w Gliwicach przy ul. Kozielskiej woda dostała się do garażu podziemnego budynku wielorodzinnego. W Rudzie Śląskiej trwa pompowanie wody z budynku tamtejszego sądu. W wielu innych miejscach w całym województwie woda zalała posesje i drogi, uniemożliwiając ruch pojazdów.Jak wynika z danych służb kryzysowych wojewody, w ostatnich godzinach znacząco wzrósł poziom wody w rzekach. Rano stan alarmowy przekraczała jedynie Pszczynka na stacji w Pszczynie, obecnie powyżej stanu alarmowego są rzeki na 10 wodowskazach w Śląskiem, m.in. Odra w Chałupkach i Krzyżanowicach, Pszczyka w Pszczynie, Brynica w Szabelni i Kozłowej Górze, Gostynia w Bojszowach, Wisła w Goczałkowicach i Kłodnica w Gliwicach.

Zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków i inne

Jak przekazały późnym popołudniem Wody Polskie, ze względu na przekroczenie stanu alarmowego na wodowskazie w Krzyżanowicach z czaszy Polderu Buków i Zbiornika Racibórz Dolny zostały ewakuowane podmioty prowadzące w tym miejscu działalność oraz wędkarze. „Zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków są gotowe do podjęcia pracy. Trwa dozór funkcjonowania pompowni tego obiektu. Część niesterowalna polderów Buków podjęła pracę i przejmuje wody rzeki Odry” – poinformowano.

Wody Polskie w Gliwicach podały też, że z uwagi na niekorzystną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną pracę rozpoczął suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzanowice na rzece oraz zbiornik Włodzienin na rzece Troi. „Ponadto, zbiorniki wielofunkcyjne na obszarze naszego działania zachowują rezerwę powodziową większą niż wymagana” – dodali przedstawiciele Wód Polskich.

Z uwagi na rosnące zagrożenie jeszcze w piątek wójt Rudzińca wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie tej gminy, zaś w sobotę rano wójt gminy Zebrzydowice wprowadził alarm powodziowy. Również w sobotę stan pogotowia przeciwpowodziowego zdecydowali się wprowadzić samorządowcy z kolejnych powiatów. Starosta raciborski ogłosił je dla gmin: Racibórz, Krzyżanowice, Krzanowice, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Nędza, Kuźnia Raciborska i Kornowac. Starosta pszczyński wprowadził pogotowie dla gmin Pszczyna i Pawłowice, starosta wodzisławski dla całego powiatu, a bielski na terenie Bestwiny, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, a także w Kozach, Porąbce, Szczyrku, Wilamowicach i Wilkowicach.

Jak mówił podczas popołudniowej konferencji prasowej wojewoda śląski Marek Wójcik, najtrudniejsza sytuacja związana z intensywnymi opadami deszczu występuje na południu regionu i tam wciąż może się pogarszać. Zaznaczył, że jak dotąd nigdzie nie było potrzeby ewakuacji. Służby spodziewają się, że trudna sytuacja pogodowa w województwie utrzyma się do niedzielnego rana.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024