Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

SLD proponuje maksymalne stawki

SLD proponuje maksymalne stawki
06.06.2014, o godz. 8:13
czas czytania: około 1 minuty
0

Klub parlamentarny SLD zaproponował w poselskim projekcie nowelizacji ustawy "śmieciowej" ustalenie maksymalnych stawek za odbiór odpadów. W przypadku budynków wielorodzinnych miałoby to być 10,2 zł od osoby za posegregowane śmieci, a w przypadku domu jednorodzinnego maksymalnie 17,07 zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Zdaniem posła SLD Zbyszka Zaborowskiego aproponowane w projekcie nowelizacji propozycje wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał określenie w przepisach maksymalnego pułapu opłat, jakie mogą być pobierane za śmieci od mieszkańców.

Sojusz zaproponował, aby w przypadku budynków wielorodzinnych maksymalna opłata za odbiór śmieci wynosiła 10,2 zł od osoby miesięcznie za odpady posegregowane. W przypadku tych nieposegregowanych opłata byłaby wyższa i wynosiła 15,5 zł od osoby miesięcznie. Jeżeli stawki byłyby wyliczane na podstawie zużycia wody; SLD zaproponował odpowiednio – 5,57 zł od metra sześc. i 8,8 zł; a w przypadku wyliczania jej na podstawie powierzchni lokalu – 0,54 zł i 0,73 zł od metra kw.

W propozycji noweli wskazano ponadto, że opłata w przypadku domów jednorodzinnych wynosiłaby maksymalnie 17,07 zł za śmieci posegregowane i 27,10 zł za odpady nieposegregowane.

W noweli posłowie zaproponowali także, aby zarządcy budynków wielolokalowych wyznaczali terminy odbioru śmieci. Obecnie tę kwestię regulują uchwały gmin, w których określona jest częstotliwość odbioru śmieci. Zaborowski zwrócił uwagę, że w niektórych przypadkach, szczególnie w przypadku budynków, odbiór śmieci np. raz na dwa tygodnie jest zdecydowanie za rzadki.

Propozycja Sojuszu zdejmuje z zarządów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obowiązek zbierania deklaracji śmieciowych od mieszkańców.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026