Olsztyńska prokuratura rejonowa wszczęła w środę śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów w gminie Purda (woj. warmińsko-mazurskie). W miniony weekend odnaleziono tam ponad tysiąc zużytych opon, które ktoś wyrzucił na polu i w lesie.

Jak poinformował PAP szef Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe Daniel Brodowski, śledztwo dotyczy nielegalnego składowania odpadów, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzi albo zagrażać środowisku. Prokuratura wszczęła je w środę po analizie materiałów przekazanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie.

W ostatnią sobotę policjanci zostali powiadomieni, że na terenach leśnych i rolnych w gminie Purda zostały wyrzucone setki zużytych opon samochodowych i m.in. zbiorniki po paliwie. Wysłane na miejsce patrole potwierdziły to zgłoszenie. Sprowadzono też grupę dochodzeniowo-śledczą. Policja podała wówczas, że zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 28 i 33 lat.

Prokurator Brodowski powiedział PAP, że obu przesłuchano w charakterze świadków i po przesłuchaniu zwolniono. Zaznaczył jednak, że nadal jest wyjaśniany ich ewentualny udział w przestępstwie.

Przekazał, że na trzech działkach w gminie Purda odnaleziono w sumie ponad tysiąc sztuk zużytych opon oraz elementy z demontażu samochodów.

Dodał, że prokuratur prowadzący śledztwo zlecił już policji wykonanie szeregu czynności, m.in. ustalenia wszystkich osób pokrzywdzonych i tego, od kiedy były składowane odpady. Ma także uzyskać opinie biegłych, czy są to materiały stanowiące niebezpieczeństwo dla świata roślin lub zwierząt.

Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Hmm niech zalogują się do BDO i tam sprawdzą na pewno ktoś tam zrobił KPO przed wyrzutkom, a na KEO umieścił wszystko

  2. 1000 sztuk czyli autor w tytule chyba ma na myśli kilogramy, 500 tys kg zużytych opon chociaż i to jakoś się nie klei.

  3. Mam nieodparte wrażenie, że autor nie ma zielonego pojęcia o tym co pisze. Gdyby tylko szacunkowo założyć, żeż na 1 m3 wchodzi ok. 20 opon; to 208 tirów z naczepą jumbo ledwo ledwo zapakowałoby tę ilość na siebie.

Skomentuj