W styczniu rozpoczęto eksploatację pierwszej w rejonie Częstochowy i Górnego Śląska solarnej suszarni osadów ściekowych. Jest ona zlokalizowana na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie (woj. śląskie).

Suszarnia składa się z jednej hali suszarniczej o wymiarach 116 m x 12 m, zaprojektowanej i wybudowanej w technologii ist Anlagenbau. – Dzięki promieniowaniu słonecznemu oraz ciepłu odzyskanemu ze ścieków będzie możliwe odparowanie z osadów ok. 1337 ton wody. Dzięki temu pierwotna masa osadów, wynosząca 2300 ton, zmniejszy się do 963 ton – wyjaśnił Ryszard Woszczyk, prezes ZWiK.

W okresie od jesieni do wiosny autor projektu (firma Ekotop z Piły) przewidział możliwość dodatkowego wspomagania procesu suszenia ogrzewaniem podłogowym, zasilanym przez trzy pompy ciepła o mocy 70 kW (każda). Na wartą ok. 4 mln zł inwestycję ponad 2,2 mln zł ZWiK pozyskał z EkoFunduszu. Pozostałe środki finansowe pochodziły z budżetu przedsiębiorstwa, a także z niskooprocentowanych kredytów Banku Ochrony Środowiska oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Z uwagi na fakt, że osady nie zawierają nadmiernych ilości metali ciężkich, głównym sposobem ich zagospodarowania będzie rolnictwo. Alternatywnym kierunkiem stanie się współspalanie osadów przez lokalny Zakład Energetyki Cieplnej – poinformował R. Woszczyk.
(mm)


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj