Księża włączają się w walkę o ochronę powietrza w Polsce. Zapowiadają, że będą zachęcać wiernych do zadbania o środowisko. “Powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności” – przekonują.

Biskupi z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy skierowali do wiernych z Dolnego Śląska list, w którym tłumaczą zagrożenia płynące z zanieczyszczenia powietrza.

W dokumencie duchowni popierają działania polityków, samorządowców i organizacji pozarządowych w walce ze smogiem. Tłumaczą jednak, że zanieczyszczenia nie znikną tylko dzięki nowym przepisom, zakazom i karom.

– Zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów – czytamy w liście.

Pismo zostanie odczytane podczas niedzielnej mszy 10 grudnia we wszystkich kościołach na Dolnym Śląsku.

Do antysmogowego apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania to groźne zjawisko zostałoby w poważnej części wyeliminowane – mówi  Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Pełny tekst listu prezentujemy poniżej:

Czytaj więcej

Skomentuj