Jak poinformował Damian Ptak, inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska z łomżyńskiej delegatury WIOŚ w Białymstoku, w rzece Jabłonce oraz w zalewie miejskim doszło do tzw. przyduchy, spowodowanej dużym stężeniem zanieczyszczań typu organicznego. W zbadanych próbkach wody nie stwierdzono nadmiernych ilości substancji chemicznych, tylko wysokie stężenie zanieczyszczenia typu organicznego.
Zanieczyszczenia trafiły do rzeki z kolektora deszczowego z terenu Parku Przemysłowego po byłych zakładach bawełnianych. Stwierdzono tam błędy w kanalizacji – ścieki zamiast do kanalizacji sanitarnej wpływały do kanalizacji deszczowej. – Zrzut zanieczyszczeń oraz wysoka temperatura powietrza w tym okresie doprowadziły do zaniku tlenu w wodzie i w konsekwencji do śnięcia ryb – wyjaśnia inspektor.
Ścieki przekierowano do kanalizacji sanitarnej
– Miejsca, w których WIOŚ stwierdził niekontrolowane przelewanie ścieków z systemu kanalizacji sanitarnej do sieci burzowej zostały naprawione. W dalszym ciągu inspektorzy monitorują stan sieci kanalizacyjnej na terenie Zambrowskiego Parku Przemysłowego – wyjaśnia Damian Ptak.
Jak podaje portal zabmbrow.pl problem mógł narastać od kilkudziesięciu lat. Zambrowski Park Przemysłowy powstał na bazie Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Zamtex, przejętych przez Skarb Państwa, a następnie przekazanych samorządowi miasta. Swoją działalność rozpoczął styczniu 2006 r. – Na etapie adaptacji Parku nie było przerabianej kanalizacji – powiedział Michał Skarzyński z Urzędu Miasta Zambrów.
Z decyzją odnośnie złożenia odpowiedniego wniosku do prokuratury WIOŚ ma się wstrzymać do czasu wyjaśnienia sprawy.
Ryby snęły nie tylko w Zambrowie
Dwa dni przed wypadkiem w Zambrowie do podobnego zdarzenia doszło na Pomorzu Zachodnim. W jeziorze Jamno znaleziono ponad 2 tys. śniętych ryb. Przyczyną nie była jednak przyducha, a prawdopodobnie skażenie wynikające z nieszczelność w okolicznej oczyszczalni.
W Oczyszczalni Ścieków “Jamno” trwa kontrola zachodniopomorskiego WIOŚ-iu. Na taką decyzję miały wpłynąć wstępne wyniki badań z próbek wody pobranych z ujścia rzeki Dzierżęcinki wpływającej do jeziora Jamno. Wskazały one na dużą koncentrację związków azotu.
Komentarze (0)