Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Sopot będzie miał odkryty... potok!

Sopot będzie miał odkryty... potok!
dom
27.10.2017, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Park Północny w Sopocie przejdzie gruntowne zmiany i do czerwca 2019 r. zmieni się nie do poznania – powstaną nowe ścieżki, oświetlenie, mała architektura, pole do gry w boule i przestrzeń do ekspozycji artystycznych. Najciekawiej zapowiada się odkrycie i udostępnienie odpoczywającym Potoku Grodowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

W sąsiedztwie Parku Północnego w Sopocie, przy ul. Goyki 1-3 zlokalizowany jest zabytkowy zespół willowo-parkowy. Miasto zdecydowało o jego adaptacji na nowoczesną bibliotekę dla dzieci oraz „artinkubator”, czyli przestrzeń dla młodych sopockich artystów. Planowana rewitalizacja parku realizowana będzie w ścisłym związku z tym projektem.

W parku wybudowany zostanie nowy układ ścieżek spacerowych, które zyskają świeżą nawierzchnię oraz szerokie wejście od ul. Goyki. W rejonie Teatru na Plaży i klubu Sfinks powstaną przestrzenie publiczne otoczone zielenią, umożliwiające m.in. organizację wydarzeń i wystaw w ramach „artinkubatora”, a na co dzień służące jako miejsca rekreacji.

Wymienione zostaną elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Projektowany też jest nowy układ oświetlenia parkowego wraz z wymianą latarni parkowych. Parkowa zieleń zyska nowe rośliny ozdobne. Nowością będzie specjalne pole do gry w boule.

Najciekawszą zmianą ma być odkrycie Potoku Grodowego. Teren Parku Północnego i jego otoczenie to obszary bardzo cenne przyrodniczo, dlatego miasto zdecydowało, aby w ramach większego projektu związanego z przebudową układu drogowego i miejskiego systemu odprowadzania wód opadowych, przebudować koryto potoku oraz dojście do użytku ekologicznego Wąwozy Grodowe.

Potok zostanie przebudowany od torów kolejowych do plaży, a na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Mamuszki zostanie odkryty. Płynący w otoczeniu specjalnie zaprojektowanej zieleni rzeczka, z ciekawymi elementami małej architektury wokół, będzie nowym atrakcyjnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

Sopot wzbogaci się także o inny teren zielony – uporządkowany zostanie bowiem cenny przyrodniczo obszar wokół Wąwozów Grodowych. Będzie bardziej dostępny dzięki wykonaniu nowego dojścia.  Pozostałe prace w ramach tego dużego projektu polegać będą na przebudowie infrastruktury naziemnej i podziemnej, oświetlenia oraz modernizacji nawierzchni ulic: Haffnera, Wosia Budzysza i Powstańców Warszawy.

Rewitalizacja Parku Północnego oraz modernizacja ulic wraz przebudową koryta Potoku Grodowego uzyskały dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace powinny zakończyć się  w połowie 2019 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024