Na czele ogólnego zestawienia znalazł się Sopot, za nim Warszawa i Kraków, a kolejne miejsca zajmują Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia, Olsztyn.
Dziennikarze “Polityki” przy opracowywali zestawienie wspólnie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Ranking główny ma charakter syntetyczny i powstał z analizy dziesięciu kategorii: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie i komunikacja. Jest średnią ważoną indeksów dla poszczególnych kategorii.
Oznacza to, że wysoka pozycja w rankingu ogólnym może być wypadkową zupełnie odmiennych czynników. „Warszawa oferuje dostęp do najlepszego rynku pracy w Polsce, za cenę jednak astronomicznych kosztów mieszkań. Olsztyn jest biedniejszy, ale z kolei oferuje znakomite warunki środowiskowe i tańsze mieszkania. Kraków ma dobry rynek pracy, świetną ofertę edukacyjną, ale ciągle boryka się z problemami środowiskowymi” komentuje na łamach miesięcznika Edwin Bendyk.
Sopot zwycięża w czterech składowych kategoriach: Edukacja, Czas wolny, Środowisko i Społeczność. W kategorii Mieszkania na czele stawki są Tychy, w kategorii Bezpieczeństwo: Leszno, a Samorząd – Świnoujście. Rzeszów jest najlepszy w kategorii Zdrowie, a Gdańsk w Komunikacji. Warszawa jest liderem w kategorii Praca.
Komentarze (0)