Samorząd Sosnowca ukończył rozpoczętą w połowie 2020 r. budowę czterech nowych budynków z 88 mieszkaniami komunalnymi. W minionym tygodniu klucze do nowych mieszkań odebrali pierwsi lokatorzy.

Sosnowiec wybudował pierwsze zupełnie nowe mieszkania komunalne od wielu lat. Koszt budowy wyniósł 16 mln zł, z czego około 80 proc. zapewniło wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Nie sięgam aż tak daleko pamięcią, aby przypomnieć sobie, żeby w Sosnowcu od podstaw powstał jakikolwiek mieszkalny budynek komunalny. Najprawdopodobniej były to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prawie w pełni wyposażone

W lipcu 2020 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na budowę 4 budynków komunalnych. Osiedle liczy 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego wówczas stanęło sześć pracowni. Mieszkania mają powierzchnię od 38 m2 do 58 m2. Wykończone są łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, instalacje i drzwi zewnętrzne. Lokale są wyposażone w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci. Lokatorzy muszą zadbać m.in. o drzwi wewnętrzne i wyposażenie. Na osiedlu jest plac zabaw, miejsca parkingowe oraz po pięć miejsc w garażach w każdym budynku. Miejsca te będą wynajmowane w przetargu.

Nie na sprzedaż

Osiedle wyposażone jest w instalacje fotowoltaiczne wspierające zasilanie części wspólnych budynków. Jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami również poza wybranymi lokalami – przewidziano podjazdy do budynków, rampy i duże windy. Według wcześniejszych informacji stawka czynszu na osiedlu ma wynosić 11,85 zł za m kw. i wynikać ze wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia, ogłaszanego przez wojewodę śląskiego. Czynsz za najmniejsze mieszkanie wyniesie więc ok. 460 zł, a za największe nieco ponad 680 zł. Mieszkań na nowym osiedlu nie można kupić.

Dla kogo nowe mieszkania

– Przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Lokatorzy musieli spełnić podstawowy warunek, jakim jest dochód miesięczny w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Ponadto nie mogli posiadać zadłużenia, ale także spełnić szereg innych obowiązków – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. 25 stycznia w ręce lokatorów trafiły klucze do trzech mieszkań. Odebrali je pani Magdalena, pan Stanisław oraz państwo Anna i Arkadiusz z dziećmi.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni. Blok prezentuje się okazale, w środku też wszystko zostało fajnie rozplanowane. Już nie możemy się doczekać kiedy się tutaj wprowadzimy – nie kryją zadowolenia nowi lokatorzy.

Będą kolejne 

– To nie koniec. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu jest na etapie oczekiwania na dokumentację projektową i pozwolenia na budowę kolejnych ośmiu budynków. Te mają powstać na sąsiedniej działce. W Sosnowcu postawiliśmy na budownictwo mieszkaniowe – mówi prezydent Chęciński.

Dobiega końca inwestycja przy ul. Naftowej, gdzie znajdzie się kilkaset mieszkań. Skończyła się inwestycja Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych niedaleko Placu Papieskiego, gdzie powstały domki szeregowe.

– Lada chwila rozpiszemy przetarg na ul. Żelazną, gdzie zbudowane zostaną kolejne budynki wybudowane przez MZBM. Jeszcze w ramach w Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, do której również należymy, powstanie kilkadziesiąt mieszkań – zapowiada Arkadiusz Chęciński.

Filmowy patron

Oddane w minionym tygodniu osiedle do niedawna nazywano „osiedlem przy ul. Traugutta”. Od 12 stycznia br. oficjalny adres to ul. Stanisława Jędryki, jak nazwano nową ulicę, przy której mieszczą się bloki. Zmarły w 2019 r. reżyser Stanisław Jędryka urodził się w Sosnowcu, był absolwentem III LO im. Bolesława Prusa. Realizował m.in. filmy i seriale: „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami” czy „Podróż za jeden uśmiech”.

Czytaj więcej

Skomentuj