Model rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) przedstawimy 18 września na posiedzeniu zespołu doradczego ds. gospodarki odpadami – poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Działania w tle
Sowińska podkreśliła, że bardzo ważnym elementem tej reformy jest rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych PPWR, które jest jeszcze procedowane w Parlamencie Europejskim. Dodała, że jesienią europarlament ma w głosowaniu potwierdzić ostateczny kształt tego dokumentu, który następnie trafi do Rady.
– Jest to dokument bardzo ważny, bo to jest jeden z elementów ROP-u. Natomiast my nie czekamy na ten dokument. (…) Toczymy bardzo intensywne prace w ministerstwie klimatu nad przygotowaniem finansowania ROP-u w zakresie opakowań. To jest największa część gospodarki odpadami, która ma bardzo istotny wpływ na gospodarkę komunalną – wyjaśniła Sowińska.
Wiceszefowa MKiŚ poinformowała, że dotychczas odbyły się dwa spotkania zespołu doradczego ds. gospodarki odpadami przy MKiŚ poświęcone modelowi ROP w Polsce.
Przedstawienie modelu
– Jako ministerstwo zobowiązaliśmy się do prezentacji naszego modelu na bazie wypracowanego kompromisu w drugiej połowie września i tego terminu dotrzymamy. Obecnie bardzo intensywnie pracujemy nad tym modelem. Na kolejnym posiedzeniu zespołu doradczego, który odbędzie się 18 września zaprezentujemy model ROP – poinformowała Sowińska.
Jak dodała – model ROP będzie elementem szerszej dyskusji nad gospodarką komunalną w Polsce “po to żebyśmy wspólnie realizowali cele recyklingu, które są bardzo ambitne”. Wiceminister dodała, że resort klimatu jest też otwarty na zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. – Wiem, że takie potrzeby samorządów również są. Widzimy te problemy systemowe i chcemy je razem z państwem rozwiązać – podkreśliła Sowińska.
Wskaźniki
Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP podkreślił, że bez systemu ROP samorządy nie osiągną wymaganych przez Unie Europejską wskaźników recyklingu.
– Bez ROP my, jako samorządy, a tym samym nasi mieszkańcy-konsumenci będący dotychczas jedynymi płatnikami obsługującymi system gospodarki odpadami komunalnymi, ani nie osiągniemy zakładanych poziomów selektywnej zbiórki, ani poziomów recyklingu, bo nie mamy ku temu narzędzi – wskazał Świętalski.
Przedstawiciel ZGWRP zwrócił także uwagę, że termin wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko upłynął w lipcu 2021 roku.
Niższe opłaty
O przepisy w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań strona samorządowa apeluje od kilku lat. Zdaniem przedstawicieli gmin przepisy o ROP powinny wejść w życie w tym roku, przed ustawą o systemie kaucyjnym. Według nich wdrożenie ROP przełoży się m.in. na obniżenie opłat za śmieci dla mieszkańców.
Komentarze (0)