W czerwcowym dodatku do Przeglądu Komunalnego pt. „Spalanie odpadów. Początek nowej drogi” dr inż. Tadeusz Pająk podkreśla jak ważny jest dobór odpowiednich pracowników, aby instalacje pracowały jak najlepiej. Od tego zależy m.in. stan powietrza, który przy zachowaniu prawidłowych parametrów lepiej wpływa na środowisko, niż spalanie odpadów w domowych kotłach węglowych, jak zaznacza dr hab. inż. Artur Badyda. Pozytywne doświadczenia funkcjonowania tzw. spalarni można zauważyć w Holandii czy na Litwie, a nawet w Poznaniu w XX wieku. Dlatego nie ma powodu do obaw przed nimi.
Spalarnie przyniosą korzyści. W tym roku zostaną uruchomione pierwsze instalacje do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – popularnie zwanych spalarniami. W rozmowie z dr. hab. inż. Tadeuszem Pająkiem, Eur Ing., pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, poruszyliśmy temat przyszłości ITPOK oraz kwestię ich eksploatacji. Głównym wyzwaniem dla powstających instalacji jest zatrudnienie odpowiedniej załogi pracowników oraz ich przeszkolenie. Więcej…
Nie możemy pozwolić sobie na błąd. Budowa sześciu instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce weszła w ostatnią fazę. Redakcja „Przeglądu Komunalnego” zorganizowała pod koniec maja br. debatę pt. „Przejęcie i przygotowanie do eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych”, która odbyła się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Przy jednym stole zasiedli wspólnie przedstawiciele i beneficjenci instalacji, inwestorzy, wykonawcy oraz specjaliści. Główną kwestią poruszaną podczas rozmów było zatrudnienie wykwalifikowanej i doświadczonej załogi. Więcej…
PPP rozwiązaniem dla samorządów i szansą dla inwestycji publicznych. Spalarnia odpadów, aquapark, akademik… Wielkie potrzeby, ograniczony budżet i brak doświadczenia. To z pozoru elementy uniemożliwiające realizację kosztownych i nowoczesnych inwestycji publicznych. Dziś mamy już jednak w Polsce dowody, że samorządy nie muszą rezygnować z ambitnych planów jeśli są otwarte i gotowe na inwestorów prywatnych. Z uwagi na brak odpowiednich środków budżetowych oraz limity zadłużenia Jednostek Samorządu Terytorialnego, sektora publicznego nie stać na realizację kosztownych inwestycji, takich jak np. Instalacje Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ITPOK). Dlatego współpraca z sektorem prywatnym jest tu oczywistym rozwiązaniem. Wyraźnie określone cele działalności, do których inwestor prywatny zobowiązuje się w ramach kontraktu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), umożliwiają władzom lokalnym sprawne osiągnięcie wymogów Unii Europejskiej, w zakresie ochrony środowiska, związanych z odzyskiem odpadów oraz recyklingiem. Więcej…
Spalarnia podziwiana przez wszystkich. Spalarnie często budzą niepokój, szczególnie wśród mieszkańców. Zgodnie z zasadą „not in my backyard” ludzie popierają je, ale nie w okolicy swoich domów. Inaczej jest w Wiedniu. Tam spalarnia wpisała się w życie miasta, o czym rozmawialiśmy z Wojciechem Rogalskim, kierownikiem Referatu Planowania Strategicznego Gospodarki Komunalnej w Wiedniu. Więcej…
Doświadczenia holenderskich spalarni w Amsterdamie i Harlingen. W Polsce trwa aktualnie budowa spalarni odpadów. Natomiast w Holandii od kilku lat istnieje nadwyżka przepustowości spalarni. Wręcz brakuje odpadów do termicznego przetwarzania. W Amsterdamie skończono budowę dużej i wysoko sprawnej spalarni w 2008 r., czyli na krótko przed kryzysem ekonomicznym. W Harlingen nowa instalacja powstała w 2011 r. Więcej…
EMISORB® – polska szansa w gospodarowaniu odpadami. EMISORB® jest nową, innowacyjną i polską technologią, wspomagającą procesy termicznego przekształcania odpadów. W obliczu wymogów nakładanych przez Unię Europejską w zakresie ograniczenia składowania odpadów istotnym elementem gospodarki odpadami jest ich termiczne przekształcanie. Aby zachodzące procesy przebiegały sprawnie, EmiPro, Waste-Klaster oraz EKOPOZ stworzyli nową technologię – EMISORB®. Jest to preparat mineralno-nieorganiczny, wspomagający głównie procesy termicznego przekształcania odpadów. Więcej…
Projekt i pierwsze doświadczenia z eksploatacji ITPOK w Kłajpedzie na Litwie. Pod koniec marca 2013 r., po niespełna dwuletnim okresie budowy, została uruchomiona w Kłajpedzie pierwsza na Litwie instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W ten sposób położone nad Bałtykiem miasto stało się prekursorem w całym regionie w zakresie energetycznego wykorzystania odpadów. Jest to pierwsza tego typu instalacja w krajach nadbałtyckich. Więcej…
ITPOK to nie nowy samochód. Trwają poszukiwania pracowników do powstających instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także przygotowania do rozruchu. O nowych załogach oraz próbach rozruchu rozmawialiśmy z Adamem Smolikiem, prezesem Zarządu, dyrektorem naczelnym Zakładów Pomiarowo-Badawczych Energetyki „Energopomiar” Sp. z o.o. z Gliwic. Więcej…
Eksploatacja instalacji termicznego przekształcania odpadów. Według EEW Energy from Waste, wiodącego niemieckiego przetwórcy odpadów, co roku na terenie Europy wytwarzanych jest ok. 250 milionów odpadów komunalnych. W Niemczech większość odpadów przekształca się termicznie i wykorzystuje energetycznie. Natomiast w pozostałych krajach Unii nadal ponad 90 milionów ton odpadów kieruje się na składowiska. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, Polska należy do tych państw członkowskich UE, na terenie których powstaje najmniej odpadów. Niezależnie od tego, dla polskich miast i gmin wyzwaniem staje się to, aby zutylizować rocznie ok. 12 milionów ton odpadów komunalnych i spełnić wymogi unijnych dyrektyw. Więcej…
Jesteśmy na finiszu. W Koninie jeszcze w tym roku pracę rozpocznie Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Prace budowlane są już na ostatniej prostej. Więcej…
Powrót do korzeni. Wiele głosów przeciwnym ITPOK-om przekonuje, że jest to zupełnie nowe, nieznane i niesprawdzone rozwiązanie. Jeśli chodzi o nowoczesne spalarnie – owszem. Jednak ich zalety dla gospodarki odpadami zauważono już w latach 20. ubiegłego wieku w Poznaniu. Więcej…
Spalajmy dobrze. Społeczeństwo boi się spalarni, bo ponoć zanieczyszczają powietrze. Z drugiej strony te same osoby spalają odpady w domach. O procesie spalania, szkodliwości tzw. niskiej emisji i jej skutkach rozmawialiśmy z dr. hab. inż. Arturem Badydą z Politechniki Warszawskiej. Więcej…
Piotr
Komentarz #2223 dodany 2015-07-01 12:19:10
Kto sponsoruje takie artykuly?? Prawda jest niestety inna. Spalarnie to przestarzałe technologie, które uniemożliwiają lepszy rozwoj gospodarki odpadami, polegający na przestrzeganiu jierarchii postępowania z odpadami. Oto lepsze rozwiązania: http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Europa-przeinwestowala-spalarnie-potrzebuje-nowych-rozwiazan-1061.html z pozdrowieniami, Piotr