1 / 15

W czwartek, 3 grudnia rozpoczął się proces rozruchu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Spalarnia odpadów, której budowa rozpoczęła się jesienią 2013 roku, będzie przekształcać 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie w energię elektryczną i cieplną.

Finalizujemy dzisiaj jedną z najważniejszych krakowskich inwestycji – przedsięwzięcie o strategicznym wręcz znaczeniu dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju miasta. W minionych latach konsekwentnie budowaliśmy kompleksowy, nowoczesny system gospodarki odpadami – powiedział podczas czwartkowej uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów jest ostatnim ogniwem i koniecznym dopełnieniem całości tego systemu, kończy proces jego tworzenia. Nie wszystko nadaje się do segregowania i odzysku. Termiczna utylizacja odpadów pozwoli nam rozwiązać ten problem w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska – dodał.

Kliknij i zobacz krakowską spalarnię od środka!

Zastosowana w ZTPO instalacja zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach, co pozwoli na produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Tym samym Kraków zyskał nowe źródło energii, które zwiększa bezpieczeństwo energetyczne miasta. Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów to także rozwój dzielnicy i miasta oraz nowe miejsca pracy. Zakład posiada dwie niezależne linie technologiczne pozwalające na utylizację ponad 14 ton odpadów komunalnych na godzinę na każdej z nich. W ciągu roku 220 tys. ton odpadów zmieni się w energię elektryczną w ilości ok. 65 tys. MWh i cieplną w ilości ok. 280 tys. MWh. Ilość wyprodukowanej przez ZTPO energii elektrycznej odpowiada rocznemu zużyciu energii przez krakowskie tramwaje, a energii cieplnej – 10% rocznego zapotrzebowania miasta.

Całkowity koszt projektu to ok. 826 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej