Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje. Znajdą się unijne pieniądze na inwestycje w waste-to-energy

Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje. Znajdą się unijne pieniądze na inwestycje w waste-to-energy
Piotr Talaga
17.05.2021, o godz. 9:50
czas czytania: około 2 minut
0

Branże ciepłownicza i gospodarki odpadami z rozczarowaniem przyjęły decyzję o rezygnacji z dofinasowania WtE w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czy istnieją jeszcze szanse na wsparcie tych inwestycji z innych źródeł UE?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W ostatniej wersji Krajowego Planu Odbudowy rząd wykluczył wsparcie dla projektów inwestycyjnych w źródła energii takie jak odpady i Refuse-derived fuel (RDF) w kogeneracji.

Decyzja ta to efekt konsultacji krajowych dotyczących  komponentu B „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”. Wykreślenie inwestycji Waste-to-Energy z KPO zostało przyjęte z zaskoczeniem przez branże gospodarki odpadami oraz ciepłowniczą, które są zainteresowane energetycznym wykorzystaniem odpadów. Dlaczego tak się stało?

– KPO to jest aż sto miliardów i tylko sto miliardów, natomiast dużo większe środki czekają na nas w ramach Umowy Partnerstwa i programów operacyjnych – mówi Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii.

– Jestem przekonany, że właśnie tam znajdą się środki na te inwestycje. Musimy też pamiętać o tym, że Komisja Europejska w ramach tych krajowych planów odbudowy stawiała bardzo duży nacisk na zieloną energię i tego typu projekty miały, z przyczyn niezależnych od Polski, zdecydowane preferencje – dodaje Jarosław Gowin.

Brak mapy i wsparcia dla waste-to-energy. Co dalej ze spalarniami odpadów?

Nie do końca jest to jednak zgodne z ideą sprawiedliwej transformacji energetycznej, która powinna uwzględniać uwarunkowania, potencjał i możliwości każdego kraju. Zdaniem wielu ekspertów dekarbonizacja w takich krajach jak Polska wymaga okresu przejściowego, w którym węgiel byłby zastąpiony gazem.

Eksperci oceniają także, że zwiększone powinny zostać moce z instalacji WtE, ponieważ nasz potencjał w tym zakresie jest niewystarczający i znacząco odbiega od poziomów w krajach Europy Zachodniej. Te opinie podziela też Jarosław Gowin. W jego ocenie powinniśmy jednak inwestować również w inne przedsięwzięcia energetyczne.

– Musimy dywersyfikować źródła energii. Nie unikniemy, bo takie są międzynarodowe zobowiązania Polski, bardzo szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówi wicepremier Gowin. – Ja jestem także gorącym zwolennikiem energetyki jądrowej i wreszcie czegoś co wydaje się perspektywą coraz bliższą a więc energetyki wodorowej. To są duże inwestycje krajowe prowadzone zarówno przez spółki Skarbu Państwa, jak i przez inwestorów prywatnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024