Specustawa na pomoc w zagospodarowaniu terenów po kopalniach

Specustawa na pomoc w zagospodarowaniu terenów po kopalniach
PU/PAP
24.02.2023, o godz. 16:17
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele gmin górniczych postulują stworzenie specustawy, która byłaby pomocna w zagospodarowaniu terenów po zamkniętych kopalniach węgla. Chodzi m.in. o rozwiązania umożliwiające szybkie przekazywanie takich gruntów samorządom i przygotowanie ich pod nowe inwestycje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Specustawa, a właściwie postulat jej przygotowania to pomysł przedstawiony podczas niedawnego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw sprawiedliwej transformacji, w którym uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Przewodniczącą stowarzyszenia jest prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

– Kopalnie w Jastrzębiu-Zdroju są bezpieczne, ponieważ wydobywany jest w nich głównie węgiel koksowy, jeszcze przez wiele lat będą czynne. Jednak zlikwidowana została kopalnia Jastrzębie, po której teren należy w kompleksowy sposób wykorzystać na tworzenie zakładów z innych branż niż górnictwo – wyjaśnia prezydent Anna Hetman.

Szybko i bez zbędnych zapisów

W ocenie przedstawicieli stowarzyszenia, pomocą dla inwestycji w gminach górniczych byłaby specustawa umożliwiająca m.in. szybkie przekazywanie całkowicie oczyszczonych terenów po zlikwidowanych kopalniach do samorządów oraz przyspieszenie zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Specjalna regulacja miałaby także dać możliwość realizowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii bez zapisów w planach zagospodarowania oraz umożliwić czasowe zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców inwestujących na terenach zdegradowanych.

Prace miały już trwać

Samorządowcy przypominają, że prace nad zapisami ułatwiającymi przeprowadzanie zmian w gminach górniczych miały rozpocząć się tuż po konsultacjach zawartej w maju 2021 roku Umowy społecznej, zawierającej m.in. harmonogram zamykania kopalń i zabezpieczenia społeczne górników. Tak się jednak nie stało.

Chodzi przede wszystkim o pieniądze z UE

Przedstawiciele gmin górniczych obawiają się, że bez specjalnych regulacji prawnych nie będzie możliwe pełne wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na transformację regionów. Niepokój samorządów dotyczy przede wszystkim braku uszczegółowienia wytycznych w zakresie programów unijnych, braku środków dla Polski, krótkiego czasu na ich wykorzystanie oraz przepisów, utrudniających szybkie inwestowanie na terenach pogórniczych oraz obszarach zdegradowanych przez działalność wydobywczą.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024