Spór o opłaty za odbiór odpadów w Bytomiu

Spór o opłaty za odbiór odpadów w Bytomiu
Bartłomiej Leśniewski
18.07.2023, o godz. 14:21
czas czytania: około 2 minut
0

- Na terenie Bytomia stawki za odpady są źle naliczane i zawyżane - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Władze miasta odwołały się od decyzji i nie odstąpiły od pobierania podwyższonych opłat, czekając na rozstrzygnięcie wyższej instancji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Komitet referendalny, którego celem jest odwołanie prezydenta Bytomia, Mariusza Wołosza uważa, że ten stan rzeczy to kolejny argument potwierdzający zasadność ich postulatu.

Wyrok w Gliwicach

„30 złotych od osoby – dokładnie tyle wynosi obecnie stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Bytomiu. Wątpliwości wobec wysokości opłaty ma prokuratura” – relacjonuje TVP Katowice.

Jej zdaniem doszło do naruszenia przepisów prawa. Konsekwencją tego było przyjęcie zawyżonych stawek. Prokuratura wystąpiła z trzema skargami uchwał. „W lutym przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach zapadły trzy wyroki, stwierdzające w całości ich nieważność. Sąd zadecydował też, że zaskarżone uchwały nie będą podlegały wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku” – podaje TVP Katowice.

– Mamy do czynienia z wielkim skandalem. Od 2 lutego 2023 prezydent Bytomia niezasadnie pobiera podwyższone opłaty dotyczące gospodarowania odpadami od mieszkańców miasta To jest precedens. Namawiamy mieszkańców miasta Bytomia do skorzystania z przysługujących im praw czyli do ubiegania się o zwrot uiszczonych opłat – mówi Artur Kamiński, pełnomocnik inicjatora referendum, którego celem ma być odwołanie obecnie urzędującego prezydenta Bytomia.

Odwołanie do Warszawy

Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie są prawomocne. – Nie rodzą żadnych skutków prawnych, nie wiążą się z koniecznością zabezpieczania jakichkolwiek środków w budżecie gminy i dokonywania jakichkolwiek zwrotów środków mieszkańcom – wyjaśnia, w rozmowie z portalem eska.pl, Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Nadto: obecne taryfy już nie mają oparcia w kwestionowanych przez prokuraturę uchwałach Rady Miasta Bytomia. A to dlatego, że rada w dwa miesiące po gliwickim wyroku podjęła nową uchwałę (z 24 kwietnia 2023 r). I to ona, podjęta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Bytomia oraz ustalenia stawki opłaty, jest obecnie uchwałą obowiązującą, prawomocną.

Stawka miesięczna za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Bytomiu obecnie wynosi 30 zł na osobę. – Z wielkim zainteresowanie czekać będziemy na rozstrzygnięcie NSA, instancji odwoławczej. Ze swojej strony chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę, że w Polsce taryfy odpadowe powstają najczęściej w oparciu o kryteria niewymierne lub trudno wymierne, a nie konkretne jak np. masa, czy objętość oddanych w zbiórce odpadów. Dopóki stosować będziemy takie właśnie niewymierne kryteria – narażeni będziemy na podobne sprawy sądowe – mówi Edwin Górnicki z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024