Komitet referendalny, którego celem jest odwołanie prezydenta Bytomia, Mariusza Wołosza uważa, że ten stan rzeczy to kolejny argument potwierdzający zasadność ich postulatu.
Wyrok w Gliwicach
„30 złotych od osoby – dokładnie tyle wynosi obecnie stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Bytomiu. Wątpliwości wobec wysokości opłaty ma prokuratura” – relacjonuje TVP Katowice.
Jej zdaniem doszło do naruszenia przepisów prawa. Konsekwencją tego było przyjęcie zawyżonych stawek. Prokuratura wystąpiła z trzema skargami uchwał. „W lutym przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach zapadły trzy wyroki, stwierdzające w całości ich nieważność. Sąd zadecydował też, że zaskarżone uchwały nie będą podlegały wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku” – podaje TVP Katowice.
– Mamy do czynienia z wielkim skandalem. Od 2 lutego 2023 prezydent Bytomia niezasadnie pobiera podwyższone opłaty dotyczące gospodarowania odpadami od mieszkańców miasta To jest precedens. Namawiamy mieszkańców miasta Bytomia do skorzystania z przysługujących im praw czyli do ubiegania się o zwrot uiszczonych opłat – mówi Artur Kamiński, pełnomocnik inicjatora referendum, którego celem ma być odwołanie obecnie urzędującego prezydenta Bytomia.
Odwołanie do Warszawy
Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie są prawomocne. – Nie rodzą żadnych skutków prawnych, nie wiążą się z koniecznością zabezpieczania jakichkolwiek środków w budżecie gminy i dokonywania jakichkolwiek zwrotów środków mieszkańcom – wyjaśnia, w rozmowie z portalem eska.pl, Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.
Nadto: obecne taryfy już nie mają oparcia w kwestionowanych przez prokuraturę uchwałach Rady Miasta Bytomia. A to dlatego, że rada w dwa miesiące po gliwickim wyroku podjęła nową uchwałę (z 24 kwietnia 2023 r). I to ona, podjęta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Bytomia oraz ustalenia stawki opłaty, jest obecnie uchwałą obowiązującą, prawomocną.
Stawka miesięczna za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Bytomiu obecnie wynosi 30 zł na osobę. – Z wielkim zainteresowanie czekać będziemy na rozstrzygnięcie NSA, instancji odwoławczej. Ze swojej strony chciałbym zwrócić dodatkowo uwagę, że w Polsce taryfy odpadowe powstają najczęściej w oparciu o kryteria niewymierne lub trudno wymierne, a nie konkretne jak np. masa, czy objętość oddanych w zbiórce odpadów. Dopóki stosować będziemy takie właśnie niewymierne kryteria – narażeni będziemy na podobne sprawy sądowe – mówi Edwin Górnicki z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH.
Komentarze (0)