Czy od lipca w niewielkim Orłowie w Wielkopolsce zabraknie wody? Gmina Ryczywół otrzymała wypowiedzenie umowy na dostawę wody od sąsiedniego samorządu. To gmina Połajewo dostarcza wodę dla mieszkańców Orłowa.

Umowa na dostawę wody dla Orłowa (gmina Ryczywół) przez sąsiednią gminę Połajewo została zawarta wiele lat temu. Teraz Połajewo zdecydowało o jej wypowiedzeniu.

Wójt Połajewa Stanisław Pochyluk w rozmowie z TVP Info tłumaczy, że w związku z suszą hydrologiczną panującą obecnie w Polsce gmina nie posiada wystarczających ilości wody, by sprzedawać ją nie swoim mieszkańcom.

Władze Ryczywołu chcą, by woda do mieszkańców Orłowa trafiała za pośrednictwem gminnego wodociągu. To jednak wiąże się z ogromnymi nakładami na inwestycje, bo sieć wodociągową trzeba poprowadzić przez kilka kilometrów. Wcześniej gmina musi pozyskać pieniądze, stworzyć plan budowy, wyłonić wykonawcę oraz przeprowadzić próby ciśnieniowe.

– W trybie ekspresowym będziemy to robić, a jeżeli nie, to my tą wodę dostarczymy. W jaki sposób? Może jakimś zastępczym wodociągiem – mówił dziennikarzom TVP wójt gminy Ryczywół Henryk Szrama, który obiecuje, że w razie konieczności woda trafi do mieszkańców Orłowa nawet beczkowozami.

Mieszkańcy mówią między sobą, że tłem dla wypowiedzenia umowy jest spór władz obu gmin o korzystanie ze składowiska odpadów.

O prawnych jak samorządy i przedsiębiorstwa wod-kan powinny konstruować umowy, będzie można usłyszeć podczas webinarium “Prawo wod-kan w praktyce”. Program dostępny jest tutaj.

Źródło: TVP Info

Czytaj więcej

Skomentuj