Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Sposoby na walkę z odorami

Sposoby na walkę z odorami
szp
04.10.2019, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
1

Jak definiować odór? Jaka jest rola organów administracji przy zwalczaniu uciążliwości zapachowej? Przy pomocy jakich regulacji i narzędzi prawnych można ograniczać emisję odoru? Jakie są nowoczesne sposoby walki z uciążliwościami zapachowymi?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Te zagadnienia omawiano podczas konferencji „Przyczyny i zwalczanie uciążliwości zapachowej instalacji” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Problem narasta

Problematyka związaną z uciążliwościami odorowymi budzi coraz większe zainteresowanie społeczne, gospodarcze, ale i polityczne. Jest przede wszystkim dużym problemem dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości sąsiadujących z instalacjami emitującymi przykre zapachy. Jest też wyzwaniem dla przedsiębiorców prowadzących instalacje przetwarzające i magazynujące odpady, oczyszczalnie ścieków, ale też rolników. Uciążliwości zapachowe są też istotne w kontekście ocen oddziaływania na środowisko i decyzji wydawanych przez organy administracji publicznej.

Do udziału w konferencji zaproszono ekspertów m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w swojej pracy naukowej zajmują się różnymi aspektami odorowości. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń specjalistów różnych branż oraz instytucji związanych z tematyką uciążliwości zapachowej.

Poszukiwanie rozwiązań

Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Adam Struzik, który podkreślił konieczność wypracowania regulacji prawnych dotyczących emisji odorów. Prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kulig z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Politechniki Warszawskiej przybliżył uczestnikom podstawowe definicje i zależności w problematyce uciążliwości odorów. O roli organów, narzędziach prawnych i sposobach weryfikacji danych dotyczących emisji odorów we wnioskach o pozwolenie zintegrowane oraz raportach w procedurze oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) opowiedział dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Podgórski.

W spotkaniu uczestniczyli również naukowcy, prawnicy, przedstawiciele firm zajmujących się problematyką uciążliwości odorowych, samorządowcy i pracownicy instytucji związanych z ochroną środowiska.

Źródło: UMWM

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Michał Z.

Komentarz #25771 dodany 2019-10-08 14:00:22

Tylko, że mi bardziej śmierdzi wyperfumowana panienka w autobusie czy urzędzie miasta, która wypsikała na siebie pól puszki FA, niż pole nawiezione gnojowicą! Więc wyperfumowane paniusie niech przestaną walczyć z zapachami naturalnymi, a zaczną mniej perfumować się - bo tao sa prawdziwe odory!!

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024