Firma Google postanowiła stworzyć bardzo wygodne narzędzie dla osób, które rozważają pozyskiwanie energii ze słońca. Już wkrótce dzięki Google Sunroof będzie można szybko i łatwo zmierzyć potencjał energetyczny dowolnego dachu.

–  W związku z miarowym spadkiem cen paneli fotowoltaicznych coraz więcej osób prywatnych zaczyna rozważać ich instalację jako najlepszy sposób na zmniejszenie swojego rachunku za prąd. Chcemy, aby montaż paneli był dla wszystkich jak najłatwiejszy i jak najbardziej zrozumiały – czytamy na oficjalnej stronie projektu.

Jak to działa?

Google Sunroof do działania wykorzystuje przede wszystkim bogatą bazę map firmy oraz moc obliczeniową komputerów giganta z Mountain View – wszystko po to, aby pomóc użytkownikowi dobrać możliwie najlepszy i najbardziej wydajny wariant instalacji.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy wpisać swój adres do wyszukiwarki (zupełnie jak w aplikacji Mapy). Google Sunroof następnie łączy informacje o lokalizacji z innymi dostępnymi danymi i tworzy indywidualną analizę potencjału energetycznego dla wybranego dachu. Co ważne – Google nie podaje nikomu wpisanego adresu, chyba że wyrazimy na to zgodę.

Google Sunroof oblicza jaka ilość światła dociera do naszego dachu w czasie jednego roku, wykorzystując następujące dane:

  • bazę map i zdjęć topograficznych Google;
  • model 3D dachu;
  • cień rzucany przez okoliczne drzewa, budynki i inną infrastrukturę;
  • wszystkie możliwe ułożenia Słońca w przeciągu roku;
  • historię zachmurzenia i średniej temperatury na danym obszarze, które mogą zaburzyć działanie instalacji.

Wybierz, czego potrzebujesz

Google Sunroof rekomenduje instalację w takim rozmiarze, aby generować niemal 100% wykorzystywanej przez użytkownika energii w oparciu o wymiary dachu, dostęp do Słońca i średniego rachunku za prąd. Do rekomendacji dopisywana jest wartość w kilowatach, aby na jej podstawie rozpocząć poszukiwania wykonawcy i odpowiedniej instalacji. Google wyraźnie natomiast odradza produkowanie więcej niż 100% własnego zapotrzebowania na energię, tłumacząc, że „w większości miejsc produkowanie większej ilości energii przynosi niewiele korzyści finansowych”.

Policz, ile zaoszczędzisz

Ważną zaletą usługi jest także opcja sprawdzenia jakim najmniejszym kosztem możemy zacząć korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Google Sunroof na bieżąco sprawdza średnie ceny na rynku, a także pomoże w doborze najkorzystniejszej pożyczki czy obliczeniu podatków za używanie instalacji.

W chwili obecnej projekt funkcjonuje w wybranych miastach Stanów Zjednoczonych, m.in. w Bostonie, San Francisco i Fresno. Wkrótce jednak dostęp do niego uzyskać ma całe USA, a później – prawdopodobnie każdy kraj, w którym działają usługi Google, w tym Polska.

Więcej informacji o Google Sunroof można znaleźć tutaj.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj