Firma GE we współpracy z Davidem McCandless’em, przygotowała wizualizację, dzięki której można sprawdzić ile podczas codziennych czynności – od wysłania emaila po przygotowania hamburgera, czy oglądania telewizji – wytwarzamy dwutlenku węgla.

Wzrastająca emisja dwutlenku węgla do atmosfery i związane z nią zmiany klimatyczne to nieprzerwanie jeden z najczęściej komentowanych tematów. Z wielu stron słyszymy informacje związane z koniecznością redukcji ilości wytwarzanego przez działalność człowieka CO2. Samochody elektryczne, energia pochodząca ze źródeł odnawialnych to tylko jedne z wielu sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarniach. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że każda nasza, nawet najmniejsza czynność związana jest z wytworzeniem pewnej ilości dwutlenku węgla. W życiu codziennym, mówiąc o emisji CO2 konkretnymi liczbami posługują się przede wszystkim producenci samochodów, określając w ten sposób parametry silnika. Ale ile CO2 produkuje każdy z nas na co dzień, podczas zwykłych czynności?

Właśnie na to pytanie przynosi odpowiedź interaktywna wizualizacja opracowana przez GE i Davida McCandlessa, który zawodowo zajmuje się analizą i wizualizacją zestawów danych oraz opracowywaniem infografik. Owocem ich pracy jest wizualizacja, która pokazuje ile CO2 produkujemy podczas codziennych czynności – biorąc prysznic (182 kg CO2 rocznie), pijąc kawę (210 kg CO2 rocznie), a nawet ile dwutlenku węgla emitowanego jest podczas meczu piłki nożnej (820 ton CO2) czy festiwalu muzyki (168 ton CO2).

Zaprezentowane narzędzie pozwala w bardzo ciekawy sposób dowiedzieć się, ile dwutlenku węgla wytwarza wysłanie sms’a (0,014 g), ile lot z Londynu do Tokio (1056 kg) ,a ile światowa produkcja energii (6,4 biliona ton rocznie). Jednocześnie, wizualizacja jest skonstruowana tak, że wszystkie ujęte aktywności można przeglądać w łatwy i intuicyjny sposób – od związanej z najmniejszą, do największej emisji CO2. Wizualizacja zawiera bardzo różnorodne dane – zarówno dotyczące codziennych czynności (ładowanie telefonu – 1,6 g dziennie, przygotowanie kubka herbaty – 72 g, odkurzanie mieszkania – 73 kg rocznie), ilości CO2 wytwarzanego rocznie przez mieszkańców poszczególnych krajów (Australijczyk – 30 ton, Amerykanin – 28 t, Brytyjczyk – 15 t, Chińczyk 3,3 t), czy też ilości dwutlenku węgla wytwarzanego przy okazji produkcji różnych przedmiotów (wyprodukowanie komputera – 720 kg, wyprodukowanie laptopa – 200 kg), czy takich informacji jak to, ile dwutlenku węgla generowanego jest przez wszystkie loty pasażerskie w Europie w ciągu jednego dnia – aż 560 t!

– Interaktywna wizualizacja to próba zobrazowania w przyjazny i zrozumiały sposób liczb i danych, które same w sobie niewiele nam mówią, natomiast ujęte w prostą wizualizację, stworzoną za pomocą różnych technik komputerowych i kreatywnych pomysłów, pozwalają zobaczyć głębszy sens i zrozumieć dane zagadnienie – wyjaśnia David McCandless.

Wizualizacja dostępna jest na stronie http://visualization.geblogs.com/visualization/co2/ – działa w dowolnej przeglądarce internetowej, jak również można ją pobrać w formie aplikacji komputerowej. Wszystkie dane pochodzą ze sprawdzonych przez firmę źródeł.

Wizualizacja pokazuje zestawienie kilkunastu przedmiotów bądź czynności, które pogrupowane są w odpowiednie kategorie: odpowiadające ilości emisji CO2 (od 1 kg do milionów ton) bądź danej dziedzinie (np. sprzęt elektroniczny, jedzenie i napoje, transport). Klikając na dany rysunek dowiadujemy się ile dwutlenku węgla produkowanego jest podczas danej czynności.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj