Dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o odpadach przedsiębiorcy nie muszą składać sprawozdań odpadowych za 2019 rok do 31 stycznia. Nowelizacja wydłużyła ten termin do 30 czerwca 2020 r.

W Dzienniku Ustaw 30 stycznia opublikowano nowelizację ustawy o odpadach, która wchodzi w życie w piątek, 31 stycznia. Oznacza to, że roczne sprawozdania za 2019 r., które zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami przedsiębiorcy musieliby złożyć do 31.01.2020 r. za pomocą elektronicznej bazy danych o odpadach, będą mogły być złożone do 30 czerwca.

Dotychczas co roku sprawozdania roczne należało składać do 31 stycznia następnego roku. Włodarze gmin mieli czas na przekazanie swoich sprawozdań do urzędów marszałkowskich do 31 marca, a te musiały przekazać je do ministra właściwego do spraw środowiska do 15 lipca.

Odbierający odpady zyskali zatem pięć miesięcy na dopracowanie sprawozdań. Sprawozdania za 2019 r. składane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą musiały dotrzeć do marszałków do 31 sierpnia 2020 r. Marszałkowie będą zobowiązani przekazać ministerstwu swoje sprawozdania do 31 października 2020 r.

BDO nieobowiązkowe jeszcze przez pół roku. Pod jednym warunkiem

Sprawozdania za 2019 rok są pierwszymi, które należy składać elektronicznie z wykorzystaniem Bazy danych odpadowych (BDO). Dlatego parlament zdecydował się przedłużyć okres ich przedkładania.

– Wiele podmiotów nadal czeka na wpis do rejestru BDO lub ma problemy z rejestracją do systemu. Z pewnością zatem wydłużenie terminu może pozwolić na usprawnienie technicznych aspektów funkcjonowania systemu, a także na przygotowanie osób do złożenia pierwszego sprawozdania z poziomu BDO – ocenia Mikołaj Maśliński, właściciel MM Doradztwo Prawne.

Pełny tekst ustawy można znaleźć TUTAJ.

Czytaj więcej

4 Komentarze

Skomentuj