Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sprowadzili do Polski 13 tys. ton odpadów. Jest akt oskarżenia

Sprowadzili do Polski 13 tys. ton odpadów. Jest akt oskarżenia
31.01.2022, o godz. 11:30
czas czytania: około 3 minut
0

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 5 podejrzanych, w tym jednego,  który w okresie pomiędzy 18 grudnia 2014r., a 30 sierpnia 2019r. działając wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych przywoził na terytorium Polski odpady, zakupione uprzednio od podmiotów zagranicznych prowadzących działalność w zakresie gromadzenia i odzysku odpadów z siedzibą w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także organizował ich dalszą odsprzedaż podmiotom działającym na terytorium Polski, tj. o czyn z art. 183 § 4 i 5 kk i inne - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

 

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec piątki podejrzanych, w tym podejrzanego (P. Ż)., któremu m.in. zarzucono to, iż działając w ramach prowadzonej działalności wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych ( M.H., M.K., Ł.W.) przywoził z zagranicy odpady, w tym także niebezpieczne, głównie w postaci: odpadów z budowy, demontażu i remontów obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, a także odpady opakowaniowe, sorbenty, tekstylia, odbiorcami których były podmioty posiadające siedzibę na terytorium Polski.

Organizował transport pomimo braku stosownej dokumentacji

Ustalono, iż podejrzany po ich zakupie od podmiotów zagranicznych, organizował ich transport, a następnie pomimo braku stosownej dokumentacji, w tym m.in. zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz umowy zawartej pomiędzy podmiotem zagranicznym, a polskim odbiorcą sprowadzał je drogą lądową bądź morską do Polski. Podejrzany organizował także transport odpadów, który realizowany był do siedzib działalności gospodarczych pozostałej trójki podejrzanych ( M.K., M.H., Ł.W.), a z nich po przesortowaniu do kolejnych podmiotów na terenie kraju. Odpady dostarczane były także do podejrzanej (J. K.), która nie posiadając wymaganego zezwolenia na zbieranie odpadów składowała je bez jakichkolwiek zabezpieczeń przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Powyższe skutkowało zanieczyszczeniem wód i powierzchni ziemi substancjami, których skład chemiczny, właściwości i działanie mogły zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Podejrzany (P.Ż) sam bądź wspólnie i w porozumieniu z pozostałymi podejrzanymi sprowadził do Polski łącznie ponad 13 tys. ton odpadów.

Faktury VAT poświadczające nieprawdę

Nadto w ramach prowadzonego śledztwa ustalono, iż podejrzany (P.Ż.) w ramach prowadzonej działalności użył wystawionych przez podejrzaną (J.K.) poświadczających nieprawdę faktur VAT), poprzez ich ujęcie w ewidencjach prowadzonych dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług.

Podejrzani poza podejrzaną (J.K.) nie byli dotąd karani sądownie. Wobec podejrzanego (P.Ż.) oraz podejrzanej (J.K.) prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenie majątkowe. Nadto na mieniu podejrzanego (P. Ż) prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego.

Głównemu podejrzanemu grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności

Aktualnie za zarzucane podejrzanemu (P.Ż) przestępstwo m.in. na podstawie art. 183 § 5 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jednocześnie wobec faktu , iż podejrzany z popełnionego przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu sąd wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Pozostałym podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: gov.pl/web/po-szczecin

 


Zobacz również:

GIOŚ: od 22 lutego br. przywóz do Polski oraz tranzyt odpadów będzie podlegać rejestracji w systemie SENT

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024