Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Stacja ozonowania i filtracji w Warszawie

Stacja ozonowania i filtracji w Warszawie
21.10.2010, o godz. 9:09
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło na terenie filtrów warszawskich stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym, która wzbogaci istniejącą technologię uzdatniania wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Budowa stacji ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Woda po przejściu przez proces napowietrzania, filtrację pospieszną oraz koagulację trafia na nowy obiekt, gdzie jest ozonowana a następnie filtrowana na węglu aktywnym, by na zakończenie trafić na filtry powolne. Ozonowanie (utlenianie) rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki. Dzięki temu węgiel aktywny wyłapuje z wody więcej zanieczyszczeń. Nowopowstałe elementy systemu uzdatniania pozwolą na zredukowanie dawki dwutlenku chloru, koniecznej do końcowej dezynfekcji, co najmniej o połowę. Ulepszenie technologii wpłynie znacząco na poprawę jakości wody, a przede wszystkim na jej smak i zapach.

Projektowanie nowej stacji rozpoczęło się w 2007 roku, natomiast sama budowa obiektu rok później. Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. m2. Wewnątrz znajdują się m.in. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5000 m3 węgla aktywnego (węgiel przywieziono 150 ciężarówkami). Grubość złoża węglowego w każdej komorze wynosi ok. 2,6 m. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany.

Z zewnątrz stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym nawiązuje do dziewiętnastowiecznej architektury filtrów m.in. za sprawą cegły klinkierowej, stylizowanych okien oraz latarni, natomiast jej wnętrze jest nowoczesne i utrzymane w przemysłowej stylistyce. Całość wieńczy zielony ogród zaprojektowany na dachu nowego obiektu. Wydajność dla procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego wyniesie maksymalnie 300.000 m3/d, średnio 240.000 m3/d, minimalnie 150.000 m3/d.

Inwestycja realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (33,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.

źródło: um.warszawa.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025