Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

„Standard klimatyczny” dla Krakowa opracowali naukowcy z politechniki

„Standard klimatyczny” dla Krakowa opracowali naukowcy z politechniki
PU/PAP
26.11.2022, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad „Standardem klimatycznym dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. Dokument przygotowany na zlecenie miejskiej jednostki jest zbiorem wytycznych, które mają pomóc realizować politykę klimatyczną miasta w budownictwie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Standard klimatyczny” w formie opracowania został przekazane miejskiej jednostce Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, powołanej aby adaptować miasto do zmian klimatu. Umowa pomiędzy KEGW a Politechniką Krakowską w sprawie sporządzenia “Standardu klimatycznego” została podpisana w październiku ubiegłego roku.

Poważne wyzwania

– Cieszymy się, że możemy służyć ekspercką wiedzą w tak ważnym dla przyszłości Krakowa obszarze jak zarządzenie tkanką miejską w zgodzie z ideą inteligentnych miast. Czerpanie z doświadczeń nauki i wykorzystywanie ich w praktyce jest szczególnie ważne wobec stawianych przed nami coraz poważniejszych wyzwań klimatycznych i energetycznych – mówi Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Opracowanie, stworzone zgodne z ideą zrównoważonego budownictwa, jest instrukcją realizacji procesu inwestycyjnego dla projektantów, wykonawców i zarządców miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie.

Sześć obszarów

– „Standard klimatyczny” obejmuje rekomendacje opracowane w odniesieniu do sześciu obszarów oceny procesu inwestycyjnego, które zdefiniowano jako: energia, woda, zieleń i otoczenie budynku, mikroklimat otoczenia, komfort środowiska wewnętrznego, materiały i technologie budowlane – mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka Politechniki Krakowskiej.

Dokument zawiera również wytyczne w zakresie standardów jakościowych dokumentacji projektowej i procedur racjonalnego sposobu organizacji przedsięwzięć budowlanych. Twórcy dokumentu wskazują również rekomendacje w zakresie komfortu środowiska wewnętrznego, czyli odpowiednich warunków przebywania dla użytkowników budynków.

Kategorie rozwiązań

– „Standard klimatyczny” to praktyczne narzędzie służące realizacji polityki klimatycznej miasta w sektorze budownictwa. Jest zbiorem wytycznych, wskaźników i zaleceń, uwzględniających różne kryteria, w oparciu o które można dokonać kategoryzacji stosowanych rozwiązań projektowych” – mówi prof. Agnieszka Flaga-Maryańczyk z wydziału inżynierii środowiska i energetyki Politechniki Krakowskiej, jedna z koordynatorów zespołu przygotowującego dokument.

Wśród najważniejszych zaleceń, które znalazły odzwierciedlenie w poszczególnych kryteriach „Standardu klimatycznego”” i są wspólne dla wszystkich typów budynków znalazły się m.in. ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię, zwiększenie udziału systemów grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii, zwiększenie wykorzystania magazynów energii cieplnej, ograniczanie zużycia w budynkach wody spełniającej parametry wody do spożycia czy stosowanie zieleni i rozwiązań opartych na przyrodzie w otoczeniu budynku i zintegrowanych z budynkiem.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024