Przed szkołami w Krakowie stanęło ponad 100 stojaków rowerowych, które powstały ze starych pieców węglowych, przetopionych w hucie. Złomowane piece, likwidowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, były gromadzone w hucie przez cały rok.

Zakończył się montaż pierwszej partii stojaków, jednak nadal zbierane są stare paleniska, z których – po przetopieniu w hutniczych konwertorach – będą wyprodukowane kolejne stojaki do rowerów. W przyszłym roku staną przy krakowskich ulicach, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury rowerowej.

Pierwsze sto stojaków rowerowych już służy uczniom 20 szkół. Ich wygląd nawiązuje do krakowskich Sukiennic. – Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zgromadziliśmy złom z około 600 pieców. Do przetopienia trafiły zarówno stare kotły, jak i żelazne drzwiczki od pieców kaflowych. Ze złomu czyli zdemontowanych kopciuchów wyprodukowaliśmy stal, a z niej stojaki rowerowe. Stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność, więc dokonaliśmy metamorfozy zużytych palenisk, zamieniając je w pożyteczne i sprzyjające poprawie jakości powietrza stojaki, zachęcające uczniów do korzystania z rowerów – wyjaśnia Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy kombinatu ArcelorMittal w Krakowie.

Podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach. Do konkursu, w którym wyłoniono zwycięski projekt stojaka, zgłoszono blisko 200 prac. W sumie w głosowaniach w ramach programu „Jutro bez smogu” wzięło udział ponad 20 tysięcy krakowian.

Prowadzony przez kombinat program „Jutro bez smogu”, zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych pieców, które są źródłem ponad połowy (52 proc.) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska.

Z wyliczeń magistratu wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tys. „kopciuchów”. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tys. wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi, głównie gazowymi, systemami ogrzewania.

Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września przyszłego roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni 2019 roku w mieście nie można będzie palić węglem ani drewnem.

Źródło: UM Krakowa

Czytaj więcej

Skomentuj