Dziesięć autobusów Solaris Urbino 12 electric kupiły Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) w Warszawie. Jest to pierwsza tak duża inwestycja obejmująca zakup autobusów elektrycznych od firmy Solaris Bus&Coach. Zgodnie z umową, ekologiczne i ciche pojazdy z napędem elektrycznym zostaną przekazane MZA do końca czerwca 2015 r.

Autobusy będą posiadały akumulatory o pojemności ponad 200 kWh i silniki trakcyjne o mocy 160 kW. Ładowanie baterii, bazujące na metodzie plug-in (przy użyciu wtyczki), możliwe będzie dzięki wykorzystaniu ładowarki o mocy 120 kW z funkcją zmniejszenia jej mocy ładowania do 40 kW.

Konstrukcja autobusów zostanie przygotowana w taki sposób, aby w przyszłości możliwe było zastosowanie automatycznego systemu szybkiego ładowania, zlokalizowanego na dachu pojazdów. Początkowo pojazdy elektryczne nieprodukujące spalin obsługiwać będą reprezentacyjny Trakt Królewski.

Planuje się, że do 2016 r. w taborze Miejskich Zakładów Autobusowych będzie co najmniej 30 autobusów elektrycznych. Ich bazą stanie się przebudowana zajezdnia Redutowa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj