Kończą się konsultacje społeczne projektu "Stop suszy"

Kończą się konsultacje społeczne projektu
ko
23.12.2019, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w konsultacjach społecznych rządowego programu "Stop suszy", które przez ostatnie pół roku odbyły się 14 miastach Polski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Spotkania konsultacyjne projektu Programu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (PPSS) miały miejsce w tym roku w Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Gliwicach, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku i Łodzi. 4 lutego 2020 r. planowane jest ostatnie – w Warszawie.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się gospodarką wodną oraz m.in. rolnictwem i leśnictwem. Zgłoszono ponad 100 uwag i wniosków. Największe zainteresowanie budzi budowa lub przebudowa zbiorników retencyjnych. Po debacie 4 lutego 2020 roku w Warszawie oraz zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich uwag (konsultacje trwają do 15 lutego), zostaną sformułowane końcowe wnioski.

Projekt PPSS obejmuje planowanie przedsięwzięć służących przeciwdziałaniu skutkom suszy w latach 2021-2027. Ustala on m.in. kompetencje we wdrażaniu jego zapisów, w tym wskazuje działania w skali krajowej, regionalnej i lokalnej dla skutecznego zapobiegania skutkom suszy.

Projekt skupia się na zwiększaniu ilości i dostępności wody, w tym tworzeniu retencji naturalnej i sztucznej oraz edukacji nt. problemu suszy i sposobów jej przeciwdziałania. Katalog opisuje także zakres zmian administracyjnych dla optymalizacji monitorowania suszy, zarządzania kryzysowego na jej wypadek i podnoszenia odporności na oddziaływanie suszy na zasoby wody w glebie (w tym zasoby wód podziemnych), płynące w rzekach i zgromadzone w jeziorach oraz innych zbiornikach.

Program Przeciwdziałania Skutkom Suszy to pierwszy, kompleksowy dokument dotyczący przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce. Jest dostępny na stronach: www.stopsuszy.pl oraz www.konsultacjesusza.pl. Tam też można składać wnioski i uwagi przez specjalnie przygotowany formularz.

W przyszłym roku program ma być przyjęty w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Polska znajdzie się tym samym w gronie 10 państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy. Dokumenty o tej randze opracowały m.in.: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja i Ukraina.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024