Stop torebkom foliowym

Stop torebkom foliowym
26.06.2007, o godz. 15:45
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Radni Prawa i Sprawiedliwości z Łodzi chcą oczyścić swoje miasto z folii. Wypowiedzieli wojnę foliowym torbom dodawanym do zakupów w hipermarketach. Chcą je zastępować opakowaniami papierowymi. Urzędnicy z lubelskiego ratusza z dystansem patrzą na poczynania łódzkich radnych. Foliowe torebki stały się bowiem nieodłącznym dodatkiem do zakupów. Korzystamy z nich chętnie, bo są wygodne i co najważniejsze – za darmo.
– Można odnieść wrażenie, że to chwyt propagandowy – ocenia Tomasz Radzikowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM w Lublinie. – W Lublinie problem walających się po ulicach torebek plastikowych jest niewielki. Mamy selektywną zbiórkę odpadów i wszelkie takie tworzywa sztuczne udaje nam się odzyskiwać. Z drugiej strony, pod jednym z hiperkmakretów, nie powiem pod którym, torby są prawdziwą plagą. Gdyby duże sklepy chciały zamiast plastikowych stosować torebki papierowe – byłoby dobrze. Kwestia tylko, jak do takiej zmiany podeszliby mieszkańcy Lublina.Zdaniem Barbary Szymoniuk, prezesa stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”, nakłonienie lublinian do zaprzestania używania torebek jednorazowych byłoby wielkim wyzwaniem, przede wszystkim marketingowym.
– Takie rozwiązanie jest stosowane np. w Norwegii – mówi pani prezes. – Doszło do tego za przyzwoleniem społecznym. Norwegowie postawili na torby wielokrotnego użytku i obecnie jest to dla nich coś normalnego. Środowisko lubelskich ekologów jest zróżnicowane, dlatego mogę się wypowiadać tylko we własnym imieniu. Jestem „za”. Sądzę, że w Lublinie dałoby się to przeprowadzić. Pomysł popiera także Halina Szyłkajtis, rzecznik lubelskiego MPWiK, który zarządza wysypiskiem odpadów w Rokitnie.
– Torby plastikowe bardzo opornie ulegają degradacji – usłyszeliśmy. – Trwa to kilkaset lat. Z pewnością torebki naturalne można by było niszczyć lub odzyskiwać bez szkody dla środowiska. Rzecznik sieci Real twierdzi, że firma pracuje nad wprowadzeniem zastępczych opakowań. Konkretów jednak nie zdradza.
– Za wcześnie na to – mówi Agnieszka Łukiewicz-Stachera. – Mogę zapewnić, że nie próżnujemy. Ale kiedy w naszych sklepach pojawią się inne opakowania ani jakie będą – nie mogę jeszcze powiedzieć.


Żródło: www.odpady.net.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024