Earth Strike, czyli “Strajk dla Ziemi” to nazwa obywatelskiego ruchu w obronie klimatu. We wtorek rozpocznie się demonstracjami na całym świecie, w tym w kilku polskich miastach.

Ruch “Strajk dla Ziemi” to międzynarodowy, obywatelski ruch środowiskowy, którego głównym zadaniem jest organizacja akcji i protestów na całym świecie. Łączy tysiące ludzi na całym świecie świadomych zagrożeń klimatycznych i chcących im przeciwdziałać.

Protestujący chcą zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie zmian klimatycznych i wywrzeć presję na rządy oraz korporacje, by podjęły działania w walce o środowisko.

Naukowcy badający klimat na całym świecie ostrzegają, że do 2030 r. musimy zapobiec przekroczeniu wzrostu globalnej średniej temperatury powierzchni Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza. To stanowisko przedstawia szczegółowo najnowszy Specjalny Raport IPCC, stworzony przez Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu.

Naukowcy ostrzegają przed globalnym ociepleniem. “To ostatni dzwonek”

We wrześniu strajk generalny

Wtorkowy protest ma być początkiem wielkiej kampanii klimatycznej. Planowane są kolejne akcje i masowe demonstracje, a także inne działania, które mają na celu powstrzymanie katastrofy klimatycznej.

27 września ma się odbyć strajk generalny. „Musimy zmusić światowe rządy i światowe przedsiębiorstwa do słuchania ludzi, a najlepszym sposobem na to jest odmowa uczestnictwa w ekonomii i polityce. Nie korzystajmy z bankowości, nie będzie urzędów pełnych pracowników czy szkół pełnych dzieci” – piszą organizatorzy akcji.

Przedstawiają też żądania:

  • Natychmiastowe rozpoczęcie globalnej współpracy w celu odwrócenia szkód wyrządzonych klimatowi na Ziemi, poprzez jednoznaczne i wiążące prawnie umowy, zarówno przez światowych polityków, jak i podmioty korporacyjne, którzy zobowiążą się zgodnie z raportem IPCC zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku i zerowej emisji netto do 2050 roku;
  • Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące zobowiązania do powstrzymania niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody,
  • Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące umowy mające na celu rozliczenie korporacji z gazów cieplarnianych, które te wytwarzają.

W Gdańsku akcja odwołana

Strajk dla Ziemi odbędzie się dziś w Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach. Akcja w Gdańsku w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta miasta Pawła Adamowicza, został odwołany, a w Warszawie i Łodzi protesty przesunięto na 15 lutego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj