Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Strategia funduszy

Strategia funduszy
19.03.2008, o godz. 11:38
czas czytania: około 3 minut
0

Przedstawiciele największych instytucji finansujących proekologiczne przedsięwzięcia zjechali do Warszawy na spotkanie, którego głównym tematem była Wspólna Strategia Działania Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

To ważny dokument dla całego sektora finansów na ekologię, określający jego funkcjonowanie w okresie od 2009 do 2012 r.

NFOŚiGW wspiera przedsięwzięcia proekologiczne na terenie całego kraju. WFOŚiGW to 16 instytucji działających w każdym z województw. Instytucje te zarządzają finansami pochodzącymi m.in. z opłat za korzystanie ze środowiska, które wnoszą zakłady przemysłowe jak i inne podmioty gospodarcze. Dotychczasowa udzielona pomoc funduszy liczona jest już w miliardach złotych.

Wspólna Strategia, której tworzenie wynika z zapisów ustawy Prawo Ochrony Środowiska,  jest już drugim tego typu dokumentem. Poprzednia obejmuje okres od 2005 do 2008 r. Aktualnie powstający dokument był już omawiany na dwóch spotkaniach – w Warszawie oraz na początku roku we Wrocławiu.

W obradach zwołanych 17 marca w Warszawie przez Konwent Prezesów WFOŚiGW – oprócz szefów tych instytucji – wzięli także udział: sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Stanisław Gawłowski oraz cały Zarząd Narodowego Funduszu, z prezesem Janem Rączką i zastępcami: Małgorzatą Skuchą, Bernadettą Czerską i Władysławem Janem Majką. Gośćmi spotkania byli również: prezes Banku Ochrony Środowiska S.A., Jerzy W. Pietrewicz i prezes Fundacji EkoFundusz, Stanisław Sitnicki. Moderatorem spotkania był Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu, który przedstawił rolę i efekty funcjonowania krajowego systemu finansowania ochrony środowiska.

– Nic się nie zmieniło w stosunku do jednoznacznej deklaracji, jaką już w czasie ubiegłorocznych targów ekologicznych POLEKO złożył minister środowiska Maciej Nowicki – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska w czasie obrad Konwentu. – Ani na poziomie rządu, ani na poziomie Ministerstwa Środowiska nikt nie planuje likwidacji wojewódzkich funduszy. Wręcz przeciwnie. Będziemy umacniać i doskonalić dotychczasowy system finansowania ochrony środowiska. Zarówno Narodowy Fundusz, jak i wojewódzkie fundusze jako instytucje wdrażające Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko mają przecież teraz dodatkowe obowiązki związane z obsługą projektów z perspektywy finansowej 2007-2013.

Prezes WFOŚiGW w Poznaniu i Przewodniczący Konwentu, Przemysław Gonera przypomniał, że prace nad wspólną strategią działania NFOŚiGW i WFOŚiGW na lata 2009-2012 wpisują się także w okres przygotowań do ważnych jubileuszy polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Za rok Narodowy obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia.  Bieżący rok to jubileusz 15-lecia Wojewódzkich Funduszy.

– Ponieważ zadań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i dyrektyw unijnych jest coraz więcej, chcemy aby system finansowania ochrony środowiska był spójny – mówił wiceminister Stanisław Gawłowski. – Stąd Wspólna Strategia Działania na lata 2009-2012 z ważnym miejscem Banku Ochrony Środowiska i EkoFunduszu. Mamy świadomość, że mechanizm ekokonwersji dobiega końca, pracujemy więc nad nowymi zadaniami dla EkoFunduszu, bo to znakomita organizacja, która wpisuje się w system finansowania ekologii w naszym kraju.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025