Rodzinny weekend na targach Happy Baby dobiegł końca. Ta edycja HAPPY BABY zaskoczyła liczbą wystawców, frekwencją odwiedzających – aż 41,2 tysięcy oraz atrakcyjnym programem wystawienniczym. Jednym z topowych tematów tej edycji była ekologia.

ZielonaLekcja.pl zainicjowała w tym roku na Targach Happy Baby – Strefę Eko, czyli  zaaranżowaną przestrzeń, gdzie w komfortowych warunkach, w otoczeniu zieleni, na wygodnych meblach, goście mieli możliwość wysłuchania inspirujących wystąpień z zakresu ekologii oraz wzięcia udziału w warsztatach z wykorzystaniem odpadów opakowaniowych.

W części panelowej można było posłuchać debaty znanych mam na temat powrotu do pracy – wystąpiły m.in. Kingi Rusin, Karoliny Ferenstein-Kraśko, Kamili Szczawińskiej. Pojawiły się też wystąpienia dotyczące eko rodzicielstwa, instruktażu dotyczącego masażów maluszka, a także odbyło się śniadanie bloggerek. Atmosfera swobodnej dyskusji inspirowała do wymiany doświadczeń na temat eko-rodzicielstwa.

Jesteśmy przekonani, że najefektywniejsza nauka jest poprzez działanie, dlatego w ramach Strefy Eko powstało kreatywne centrum dla dzieci i rodziców, które pozwoliło na integrację oraz zgłębianie obszarów: wiedza – zmysł – kreacja z użyciem surowców wtórnych. Dzięki mecenasom Strefy Eko: Oiler Organizacja Odzysku i Glob Kon-Wit Polska Organizacja Odzysku przez cały weekend śmiałkowie mogli zgłębiać tajniki kreatywnego recyklingu.

Z resztek tekstylnych i skarpet wszyscy chętni pod okiem Małgorzaty Szałajskiej  (Anioł.pl) szyli skarpeciaki-przytulaki. W ramach warsztatów „Cuda z opakowań”, prowadzonych przez Eko Akademię ZielonaLekcja.pl „ożyły” odpady opakowaniowe – kubeczki po jogurtach, jako zajączki i kotki, a także – dźwięczne instrumenty muzyczne wypełnione grochem. Mali chłopcy z fascynacją tworzyli auta i roboty z tekturowych opakowań zbiorczych.

Bajecznie wyglądały owieczki z gazety, waty i papieru oraz tęczowe chmurki, które powstały z… papierowych talerzyków jednorazowych i bibuły. Dzieci tworzyły je w asyście Joanny Lorenz z Kartooni. 

Nie można było przejść obojętnie obok ustawionej w Strefie Eko komody, wykonanej nie z rattanu, ale z papieru! Mebel został wypleciony z przeszło 20 tysięcy cienkich rurek wykonanych z zrecyklingowanych gazet oraz kartonu. Komoda była już prezentowana na wystawie ekologicznej w Europarlamencie, a obecnie stanowi eksponat w Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu.

Wiemy, że nie każdy jest w stanie od razu stworzyć komodę z papieru, ale w ramach Strefy Eko każdy mógł spróbować swoich sił w plecionkarstwie i tworzeniu papierowej wikliny z wykorzystaniem starych gazet i innych odpadów papierowych. W towarzystwie ekspertów od papierowej wikliny – Fundacji Kreacja Magia Rąk – zarówno dzieci, jak i dorośli uczyli się samych podstaw plecionkarskich typu: skręcanie rurek, robienie do wyboru: biżuterii, małych koszyczków, serduszek, gwiazdek itp.

Papier wszechobecny wokół nas jest jednym z materiałów najłatwiejszych do przetworzenia. Na pozór wydający się materiałem nietrwałym, przy zastosowaniu odpowiednich technik plecionkarskich nadaje się do wyrobu rzeczy codziennego użytku takich jak biżuteria, galanteria, elementy wyposażenie domu i ogrodu, meble, a nawet abstrakcyjnych rzeźb – opowiada Katarzyna Lubańska z Fundacji Kreacja Magia Rąk. Tak naprawdę jego przeznaczenie ogranicza tylko pomysłowość twórców wykorzystujących tą tradycyjną technikę. Papierowa wiklina ze względu na swoją uniwersalność przechodzi swoisty renesans w plecionkarstwie. Dostępność darmowego materiałów w do wyplatania w postaci starych gazet, ulotek reklamowych oraz innych różnego typu materiałów drukowanych daje twórcom tego rękodzieła szerokie pole możliwości do tworzenia nowych wzorów oraz współczesnych form artystycznych –  dodaje.

Odpady cywilizacyjne, a konkretnie puszki po piwie nabrały artystycznego wyrazu w formie niepowtarzalnych kolczyków. Robert Borek Borowski (Anima-Create.pl) pokazywał, jak metodą gięcia aluminiowych blaszek, przewlekania drucików i nawlekania koralików tworzyć biżuterię z recyclingu. W Strefie Eko uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość nabycia umiejętności tworzenia tych misternych mini-rzeźb (w portoflio artysty m.in. finezyjne kolczyki w kształcie czarownika i nietoperze z resztek skórzanych). W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się, jak twórczo patrzeć na śmieci. Bo magia sztuki ukryta jest wszędzie – dopowiada Robert Borek Borowski.

W tym czasie najmłodsi na dywanie, w towarzystwie instruktorek z Akademii Familiada poznawały dźwięki: wszak dźwięki otaczają nas wszędzie – w domu, w szkole, na ulicy. Powstają one w różny sposób, nie zawsze za pomocą znanych nam instrumentów. Warsztaty pomogły nam w stworzeniu własnego, niepowtarzalnego przedmiotu wydającego oryginalne dźwięki, przez twórcze wykorzystanie ekologicznych materiałów wtórnych. Materiały odpadowe posłużyły też w nauce wielkopolskich regionalizmów: huścioki, kopruch,  kamlot nie są już zagadką dla dzieci, które wzięły udział w warsztatach.  Przez wspólną zabawę dzieci przekonały się, że większość odpadów można wykorzystać ponownie, tworząc nowe, pełnowartościowe przedmioty wykonane z surowców wtórnych. Zjawiskowe było ułożenie wspólnymi siłami gigantycznej sowy z materiałów pozornie nadających się tylko do kosza.

Mali fani klocków, budowania i Boba Budowniczego mogli zrealizować swoje pasje  podczas  Warsztatów z mini architektury, realizowanych przez Concordia Kids. Instruktorzy  zabrali najmłodszych w świat naszego bliskiego otoczenia. Wspólnie zbudowali makiety sąsiednich budynków, ale skupili się na dachach… Dachy są już prawie pod chmurami, mogą powstać na nich niezwykłe place zabaw, miejsce do wypoczynku, czytelnia ulubionych książek, super zjeżdżalnie albo jeszcze inne, bardziej niezwykłe rzeczy, które podpowiedzą nam nasi mali uczestnicy. Będziemy korzystać z różnych ekologicznych materiałów, które możemy ponownie wykorzystać. Kartony, sznurki, pianki, gąbki, przeróżne folie oraz to, co znajdziemy najbliżej w naszych parkach. Dach z mchu? Dlaczego nie? Przynajmniej będzie bardziej miękko! – zapowiadali animatorzy z Concordia Kids. I słowa dotrzymali!

Rozlokowana na przestrzeni ok. 80 mkw., premierowa Strefa Eko podczas Targów Happy Baby okazała się pomysłem niezwykle trafionym, o bogatym programie i ciekawej, kreatywnej formie mówienia o ekologii. Rzadko w jednym miejscu mamy możliwość uczestnictwa w warsztatach pod okiem tak wielu fantastycznych twórców związanych z kreatywnych recyklingiem. A każdy: duży i mały uczestnik, poza wartościami poznawczymi, poszerzaniem świadomości ekologicznej, zyskał nowe umiejętności manualne i poczcie możliwości kreacyjnych.

Pomysłodawcą i partnerem organizacyjnymi Strefy Eko jest portal ZielonaLekcja.pl (Abrys) oraz marką interdyscyplinarnych działań z zakresu edukacji ekologicznej – Eko Akademia ZielonaLekcja.pl. Mecenasami Strefy Eko obejmującej działania związane z edukacja ekologiczną w ramach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi były organizacje odzysku – Oiler Organizacja Odzysku i Glob Kon-Wit Polska Organizacja Odzysku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj