Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Strefy z oceną jakości powietrza będą zmienione

Strefy z oceną jakości powietrza będą zmienione
PAP/dom
24.03.2021, o godz. 15:27
czas czytania: około 2 minut
0

Zamiast obecnych trzech kategorii stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, będą dwie - wynika z projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska i innych ustaw zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt został skierowany w środę do konsultacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Projekt noweli zmienia definicję stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Wprowadza dwie kategorie stref, a nie jak dotychczas trzy.Zaproponowano, że strefy będą stanowić aglomeracje o liczbie mieszkańców powyżej 250 tys. mieszkańców oraz obszary niewchodzące w skład aglomeracji. Tym samym zrezygnowano z kategorii strefy, do której zalicza się miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Ma to uniezależnić podział Polski na strefy od danych demograficznych, a w przyszłości zapobiec konieczność pilnej zmiany aktu prawnego w związku ze zmianą liczby mieszkańców w danej strefie, którą należy zakwalifikować do innej grupy stref. Jako przykład podano Legnicę, która przestała być miastem powyżej 100 tys. mieszkańców, co spowodowało zmianę układu stref w woj. dolnośląskim.

Proponowane przepisy doprecyzowują też termin przekazywania przez zarządy województw uchwał sejmików województw w sprawie programu ochrony powietrza (POP) i planu działań krótkoterminowych (PDK). Po zmianie zarząd województwa będzie musiał przekazać do ministra właściwego do spraw klimatu informację o podjętej uchwale sejmiku województwa nie później niż w ciągu 7 dni po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa, a nie jak dotychczas w terminie 14 dni od dnia przyjęcia takiej uchwały.

Projekt wprowadza też przepisy uszczelniające system zarządzania jakością powietrza poprzez określenie odpowiedzialności za brak realizacji działań naprawczych określonych w POP oraz w PDK.

Ponadto, określa maksymalne limity wydatków na kolejne 10 lat dla sektora finansów publicznych w ramach środków z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy.

Projekt został skierowany do konsultacji, które potrwają 10 dni. Krótki termin na zgłaszanie uwag uzasadniono m.in. koniecznością zapewnienia finansowania działań określonych w ustawie Prawo ochrony środowiska z 2012 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024