Studenci wiedzą jak usuwać farmaceutyki z wody. Technologię chcą pokazać w USA

Studenci wiedzą jak usuwać farmaceutyki z wody. Technologię chcą pokazać w USA
mat
23.08.2019, o godz. 8:00
czas czytania: około 2 minut
1

Poznańscy studenci opracowali technologię, która pozwala oczyścić wodę z niebezpiecznych substancji takich jak farmaceutyki. Pomysł został doceniony przez jury konkursu na najlepszy, innowacyjny projekt spełniający Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Teraz studenci mają okazję zaprezentować go na arenie międzynarodowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego działający w organizacji Enactus wpadli na pomysł opracowania innowacyjnego filtra, który ma za zadanie oczyszczać wodę z farmaceutyków, a tym samym poprawiać jej jakość.

Nie wiemy, co pijemy

63% wód podziemnych jest zanieczyszczonych farmaceutykami, a ich poziom w wodzie wodociągowej może wzrosnąć do 2030 r. aż o 2/3. Pijąc herbatę czy gotując obiad, za każdym razem spożywamy niebezpieczne substancje, pochodzące m.in. z antybiotyków czy leków przeciwbólowych. Może to doprowadzić do wielu negatywnych skutków, m.in. zmniejszenia płodności lub lekoodporności.

Zespół studentów obrał za cel zapewnienie czystej i bezpiecznej wody, poprzez stworzenie technologii, która zatrzymywałaby farmaceutyki i inne, niebezpieczne substancje. Obecnie trwają testy nad prototypem filtra. Jeżeli spełni oczekiwania badaczy i będzie skuteczny w filtrowaniu niebezpiecznych substancji, przede wszystkim farmaceutyków, rozpocznie się jego masowa produkcja. Jego wejście w rynek studenci planują na II. połowę 2020 roku.

Szansa na globalny sukces

Rozwiązanie opracowano w ramach projektu „WaterFilter”, który został doceniony w polskim środowisku naukowo-biznesowym. 3 czerwca br. w Warszawie rywalizując z innymi zespołami z całej Polski wygrał konkurs krajowy na najlepszy projekt mający realny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na społeczeństwo, w którym żyjemy.

Dzięki wygranej studenci mają możliwość zaprezentowania swojego osiągnięcia na prestiżowej, światowej edycji tego konkursu w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, już we wrześniu tego roku na tle 36 innych krajów (Enactus World Cup 2019).

Jednak żeby tego dokonać, niezbędna jest pomoc. Trzydniowy konkurs w sercu Doliny Krzemowej generuje olbrzymie koszty, na które studenci nie mogą sobie pozwolić. Dlatego na portalu zrzutka.pl powstała możliwość wsparcia zespołu i przyczynienia się do ich sukcesu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Nazwa czego?

Komentarz #20623 dodany 2019-08-23 10:22:53

Nie wiem, co tu jest profesjonalne, ale nie jest to na pewno ten tekst! Co on mówi?Żadnych konkretów! Co za farmaceutyki/ Jerst ich tysiące, jeżeli nie miliony. Gdzie one są w wodach głębinowych i jak się tam znalazły? Kto je zmierzył i ile czego jest? Co to za materiały w filtrach, które wszystko wyłapują? I po co ten wynalazek się wywozi za granicę na koszt polskiego podatnika? Aby obdarować za frajer wynalazców z Doliny Krzemowej? Autor tej notatki nie zrobił dobrej przysługi tej sympatycznej grupie młodych ludzi. Szkoda.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024