Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Superdzielnica, czyli wiedeńska inspiracja dla miast

Superdzielnica, czyli wiedeńska inspiracja dla miast
R.G.
07.08.2022, o godz. 12:59
czas czytania: około 2 minut
0

Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi i więcej zieleni - to idea tworzenia „Supergrätzl”, czyli tzw. superdzielnic. Model ten ma się przyczynić się do poprawy jakości życia. W Wiedniu prace nad tego rodzaju rozwiązaniami wchodzą w zaawansowaną fazę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W pilotażową fazę wdrażania wszedł realizowany w Wiedniu nowy projekt, w ramach którego stopniowo przebudowywane są ulice i zwalniana jest przestrzeń dla pieszych oraz dla rowerzystów.

Nowe oblicze stolicy Austrii

W wiedeńskiej dzielnicy Favoriten, na południe od dworca głównego, realizowany jest pierwszy w Wiedniu projekt tzw. superdzielnicy. Jego podstawowy cel to uspokojenie ruchu w strefie zamieszkania.

Planowane jest też podniesienie warunków przebywania w przestrzeni publicznej oraz działania na rzecz ochrony klimatu.

Zieleń i społeczna spójność

Władze miejskie Wiednia kładą szczególny nacisk na spójność społeczną i rozbudowę terenów zielonych, a także na uczestnictwo mieszkańców. Przeprowadzono więc społeczne konsultacje podczas których mieszkańcy mogli przedstawiać swoje pomysły i propozycje dotyczące nowej koncepcji rozwoju miasta.

Kolejnym wyznacznikiem zmian jest redukcja hałasu i kurzu. Inne ważne założenie to redystrybucja przestrzeni publicznej na korzyść mieszkańców i adaptacja obszarów miejskich do zmian klimatu. Podstawą tego procesu są inwestycje przyczyniające się do obniżenia temperatur i poprawy jakości życia w mieście. Ważna rolę odgrywają precyzyjnie zaplanowane nasadzenia zieleni.

Walka z wyspą ciepła

Do realizacji powyższego projektu wybrano obszar obejmujący kilka ulic w 10. dzielnicy austriackiej stolicy. Kryterium była tu wysoka gęstość zaludnienia. Ponadto, zgodnie z przygotowana dla tego obszaru interaktywną mapą pokazującą wartości temperatur, obszar realizacji działania obejmuje niektóre z najgorętszych miejsc w mieście i one  bezwzględnie wymagają systemowego schłodzenia.

Dodajmy, że w obszarze tym znajdują się m.in. liczne placówki oświatowe, dlatego ograniczenie intensywności ruchu kołowego w ich sąsiedztwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ogółu mieszkańców, a zwłaszcza dzieci.

Zgodnie z miejskimi planami, ruch pojazdów mechanicznych będzie dozwolony tylko i wyłącznie dla mieszkańców tej części miasta, a także dla pojazdów uprzywilejowanych i użytkowych. To także jedna z podstaw realizowanych obecnie działań.

Przykład z Barcelony

Pierwsze tak zwane superdzielnice pojawiać się zaczęły przed blisko pięciu laty w Barcelonie. Koncepcja cichych osiedli bez ruchu tranzytowego, w krótkim czasie zyskiwać zaczęła popularność w wielu innych europejskich miastach.

W Berlinie np. superdzielnice to jeden z najczęściej w ostatnich miesiącach dyskutowanych tematów.

Do głównych zalet superdzielnic, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, zalicza się zwiększenie przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Miasto może też, w sposób zasadniczy, poprawić jakość urządzenia miejsc dostępnych dla wszystkich i zamiast asfaltu nasadzić zieleń lub zainstalować tam moduły oraz urządzenia rekreacyjno-wypoczynkowe.

Plan utworzenia pierwszej superdzielnicy ogłoszony został przez władze Wiednia latem ubiegłego roku. Od tego czasu organizacje miejskie przygotowały konkretną koncepcję zagospodarowania dzielnicy Favoriten.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024