Piłami ścina drzewa i krzewy, usuwa zatory lodowe na rzece i chodzi za pomocą hydraulicznych szczudeł po suchym lądzie. Maszyna, która będzie pomagać w utrzymaniu i regulacji rzek, została oddana do użytkowania we Wrocławiu.

Unikalna, fińska pogłębiarka potrafi też usuwać nadbrzeżną roślinność widłami hydraulicznymi czy prowadzić prace wzmacniające skarpy i zapobiegające erozji nadbrzeży. Ważąca 17 ton maszyna zrobi to wszystko trzy razy taniej i trzydzieści razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych, dotychczas stosowanych technologii. Można ją przewieźć lądem, a „Watermaster” zejdzie samodzielnie na brzeg przy pomocy hydraulicznych szczudeł i wysięgnika z koparką.

Zakup pogłębiarki, wartej 4 miliony złotych, był możliwy dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – To inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dorzeczu Odry – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW. Maszyna, zakupiona przez Wrocławski Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, rozpocznie pracę na wiosnę 2012 roku. 

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj