Supernowoczesne schronisko dla zwierząt w Szczecinie

Supernowoczesne schronisko dla zwierząt w Szczecinie
R.G.
02.01.2023, o godz. 15:26
czas czytania: około 3 minut
0

Nowoczesne schronisko dla zwierząt przy ulicy Południowej w Szczecinie jest już gotowe na przyjęcie czworonożnych lokatorów. Dobiega końca załatwianie ostatnich formalności związanych z uruchomieniem tego obiektu, a także prace przy zagospodarowaniu terenu. Przeprowadzkę podopiecznych zaplanowano na styczeń 2023 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Obiekt składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej 1710,30 m2 – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. – Pomiędzy nimi powstaną wybiegi szkoleniowe. Budynek pomieści 80 psów i 60 kotów.

Nowe schronisko zapewni nie tylko poprawę warunków, w jakich przebywać będą zwierzęta, ale też zwiększy funkcjonalność instytucji, polepszy jakość opieki i bezpieczeństwo zwierząt. Stworzy też nowe możliwości i większą dostępność dla osób z zewnątrz, zainteresowanych ewentualną adopcją czworonogów lub pragnących zaangażować się w pomoc.

Pięć różnych pawilonów

Nowe szczecińskie schronisko składa się z pięciu pawilonowo o zróżnicowanych funkcjach.

Pawilon A,  czyli pawilon główny z wejściem, strefą dla odwiedzających oraz szpitalem dla zwierząt. Usytuowano go bezpośrednio przy placu i parkingu przed wejściem. Część szpitalna obiektu składa się z kilku pomieszczeń, w tym sali zabiegowej oddzielonej od gabinetu weterynarza śluzą.  A po prawej stronie od wejścia do budynku znajduje się przestrzeń przeznaczona na salę edukacyjną dla grup zorganizowanych oraz pomieszczenie bawialni. Przy głównym wejściu wybudowano też otwarte atrium z zielenią, które służy doświetleniu wnętrza.

Kuchnia, pomieszczenia dla psów i kotów

W pawilonie B mieści się kuchnia i pomieszczenia magazynowe na karmę dla zwierząt oraz pomieszczenia techniczne. Jest tam także sala kociąt oraz 5 boksów dla kotów wraz z zewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami.

Natomiast w pawilonie C  mieszczą się biura, pokój wolontariuszy, szatnie, pomieszczenia  socjalne i pomieszczenia pomocnicze. Zlokalizowano tam również salę szczeniąt.

Pawilony D, E to parterowe pawilony pobytowe dla psów. Zwierzęta będą miały do dyspozycji indywidualne boksy pobytowe wraz z zewnętrznymi zadaszonymi i ogrodzonymi prywatnymi  wybiegami.  Boksy są zróżnicowane powierzchniowo w zależności od wielkości psów:  40 boksów dla psów małych , 20 dla psów dużych, w których 4 boksy przeznaczone są dla psów niebezpiecznych. Boksy znajdują się po obu stronach korytarza, oddzielone od siebie  ścianami pełnymi i drzwiami. W każdym jest okno oraz wyjście na zewnątrz, pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Zadaszone wybiegi oddzielone są od siebie niskimi ścianami pełnymi i siatkami.

Nowoczesne i przyjazne rozwiązania

Budynek schroniska zaprojektowano i wykonano z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań techniczno – budowlanych.

Elewacje pawilonów to gabiony wypełnione kamieniem granitowym oraz płyty włóknisto – cementowe w systemie elewacji wentylowanych, z elementami żelbetowymi słupów i widocznych podciągów.

Wnętrza pawilonów A, B i C mają nowoczesny charakter: surowe sufity żelbetowe ze świetlikami i widocznymi instalacjami i posadzki z betonów szlifowanych. Obecnie na terenie schroniska trwają nasadzenia zieleni: 122 drzewa, ponad 400 krzewów, kilkaset bylin i traw. Powstanie też łąka kwietna.

19,5 miliona zł na inwestycję

– Koszt budowy schroniska wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu i nasadzeniami zieleni to ok. 19,5 mln zł –  wyjaśnia Paulina Łątka. – Wykonawcą prac jest firma Adamietz, a roboty budowlane zgodnie z umową zostały zrealizowane w ciągu 24 miesięcy.

Na obecnym etapie trwa procedura uzyskania weterynaryjnego numeru indentyfikacyjnego do prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt dla nowej placówki. Po jej zakończeniu, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze w styczniu,  zwierzęta zostaną przeniesione do swojego nowego lokum.

Kierownik i społeczne organizacje

Z początkiem roku 2023 zostanie też przeprowadzony konkurs na kierownika schroniska dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie. Podjęto też rozmowy z przedstawicielami organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami na temat jak najlepszego wykorzystania i przyszłości nowej placówki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024