W części elektrowni wodnych, zwłaszcza przepływowych, susza wpłynie negatywnie na wolumen produkowanej energii, ale realizowane są przedsięwzięcia inwestycyjne, które optymalizują ich możliwości wytwórcze – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W interpelacji dodano, że spółki są w stanie zagwarantować zachowanie ciągłości produkcji na właściwym poziomie, nawet w przypadku wystąpienia trudnych warunków hydrologicznych. Zaznaczono też, że stopnie piętrzące z elektrowniami wodnymi pełnią istotną rolę w szeroko pojętej gospodarce wodnej prowadzonej w zlewni rzek, także w okresie suszy.

Podkreślono jednocześnie, że z przekazanych przez poszczególne spółki, będące w nadzorze ministra aktywów państwowych informacji wynika, że ewentualny stan suszy nie stanowi zagrożenia dla funkcjonowania jednostek wytwórczych znajdujących się w Enea SA, Tauron PE SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica SA (ZEW Niedzica) oraz Energa SA (Spółka poza nadzorem MAP w związku ze zbyciem 30 kwietnia 2020 r. wszystkich akcji na rzecz PKN Orlen SA).

“Podmioty te zadeklarowały odpowiednie przygotowanie na możliwość wystąpienia suszy i na bieżąco monitorują sytuacje w poszczególnych obiektach, korzystając z dostępnych prognoz meteorologicznych oraz prowadząc racjonalną gospodarkę wodną” – informuje MAP.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj