1 / 49

Jakiego rodzaju i ile świątecznych dekoracji pojawi się tej zimy w polskich miastach? Który samorząd najpiękniej przyozdobił swoją starówkę? Zobacz zdjęcia zamieszczone w naszej galerii i zagłosuj na najefektowniejsze ozdoby świąteczne!

Ozdoby bożonarodzeniowe w mieście królów

Gnieźnieński Urząd Miejski co roku w okresie świątecznym przyozdabia miasto w dekoracje świąteczne. Na coraz większej liczbieulic pojawiają się bożonarodzeniowe iluminacje, najciekawsze z nich to królewskie korony, które stanowią zarówno ozdobę, jak i podkreślenie Gniezna jako Miasta Królów. Kolejną ciekawą dekoracją jest tron św. Mikołaja, który pojawia się na gnieźnieńskim rynku, obok choinki. Cieszy się on ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Od kilku lat w  mieście odbywa się też Jarmark Bożonarodzeniowy, który rozpoczyna się odpaleniem iluminacji na gnieźnieńskim rynku. W świątecznym klimacie imprezy będzie można zakosztować smakołyków kojarzonych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, w tym pierogów z grzybami, barszczu, grzanego piwa oraz zrobić przedświąteczne zakupy.

2-jarmark_gniezno5

Magia świąt Bożego Narodzenia roztacza się w Jastrzębiu

Śnieżynki, bombki, żarówkowe girlandy i inne motywy zdobią drzewa, lampy oświetlenia ulicznego i budynki w Jastrzębiu-Zdroju, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Spacerując ulicami miasta można już poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Gigantyczna bombka o średnicy 5 metrów oświetlona diodami LED została wyeksponowana na rondzie Sikorskiego, choinka LED-owa pojawiła się na rondzie Ruptawskim, natomiast choinkę na rondzie Dolnym zdobią girlandy. Na rondzie Centralnym zobaczymy cztery paczki prezentów, na rondzie Zdrojowym trzy tunele kaskadowe, a rondo św. Barbary zostało udekorowane elementami nasłupowymi. Prawdziwie świąteczną atmosferę poczujemy w Parku Zdrojowym, gdzie główny deptak zdobi sześć bram tworzących tunel, a przy placu zabaw stanęły sanie i dwa renifery. Przed Urzędem Miasta pojawiła się duża bombka z przejściem, a wokół niej trzy mniejsze, z kolei na skrzyżowaniu ul. Mazowieckiej i al. Piłsudskiego można zobaczyć wieniec adwentowy. Wykonaniem dekoracji z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku z użyciem elementów dekoracyjnych własnych oraz miasta wraz z ich utrzymaniem oraz naprawą i magazynowaniem zajmuje się firma wyłoniona w drodze przetargu.

dsc_8632

Kielce rozświetliły tysiące światełek 

W Kielcach mieszkańcy mogą podziwiać dwie choinki, jedna – w postaci piętnastometrowego stożka tradycyjnie stanęła na Rynku, druga choinka, nieco mniejsza, również w kształcie stożka świetlnego stanęła na Placu Artystów. Latarnie są przybrane świecącymi gwiazdami betlejemski i koronami. Na drzewach wiszą także świetlne kurtyny. W pobliżu Dworca PKP została  zamontowana trzymetrowa bombka świetlna. Nowością w tym roku  jest fotel świetlny, który stanął na jednym z mostków. Na Rynku i koło Pomnika Sienkiewicza stanęły świecące anioły. W dniach 17-23 grudnia na Rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.  Staną tam drewniane domki i stragany, gdzie będzie można nabyć produkty związane ze świętami. Pod specjalnie ustawionym zadaszeniem będą odbywać się występy artystyczne przygotowane przez miejskie instytucje kultury oraz warsztaty pakowania prezentów czy malowania bombek. Jedną z atrakcji dla najmłodszych ma być podświetlana karuzela oraz zagroda Św. Mikołaja z dwoma reniferami. W drewnianym domku ma znaleźć się także punkt pocztowy, gdzie będzie można napisać list do Mikołaja  Na świąteczne iluminacje – dekoracje świąteczne Miasto jeszcze w 2015 r. wydało ok.180 tys zł brutto.  Miasto sukcesywnie stara się wzbogacać ulice o nowe iluminacje przy zachowaniu spójnej kolorystyki i zwiększać każdego roku nakłady na ten cel. Koszty tegorocznej iluminacji  to ponad 200 tys. zł brutto (koszty zakupu nowych ozdób, montaż, demontaż, konserwacja).

1-42

Czytaj więcej