1 / 49

Jakiego rodzaju i ile świątecznych dekoracji pojawi się tej zimy w polskich miastach? Który samorząd najpiękniej przyozdobił swoją starówkę? Zobacz zdjęcia zamieszczone w naszej galerii i zagłosuj na najefektowniejsze ozdoby świąteczne!

Niepowtarzalny klimat w Kołobrzegu

Magia świąt roztacza się w Kołobrzegu już od piątku 2 grudnia 2016 r. Wszystko za sprawą jarmarku bożonarodzeniowego usytuowanego wokół ratusza. Świąteczny kiermasz potrwa aż do 23 grudnia i nie zabraknie na nim prac rękodzielniczych, ozdób świątecznych czy też słodkości. Jak co roku miasto zdobią iluminacje świąteczne, a ich zwieńczeniem jest choinka umiejscowiona na kołobrzeskim rynku. W tym roku przeprowadzony został przetarg „Dostawa, montaż, serwis i demontaż dekoracji świątecznych dla Gminy Miasto Kołobrzeg w latach 2016-19”. Wartość zadania to 596 139,00 zł. Piękną dekorację stanowi choinka w kształcie stożka o wysokości 10 m. Dominuje na niej kolor zimny biały z dodatkiem ciepłych barw. Miasto ozdobią także dekoracje przestrzenne oraz tzw. przewieszki linowe na głównych ulicach.

dsc_8120

Baśniowo-bajkowa Legnica

Od szeregu lat pieczę nad legnickim iluminacjami sprawuje Henryka Zdziech, miejski ogrodnik. Opracowuje ona koncepcję instalacji i ich lokalizacji. Całość utrzymywana jest w konwencji baśniowo-bajkowej, pod hasłem Magiczna Legnica. W tym roku, oprócz znanych już legniczanom świetlistych atrakcji, takich jak: dziesięciometrowa choinka, fontanna Lotos, bombka szczęścia, kareta z reniferami, jedyny w Polsce śpiewający kolędy Legnicki Lew, uwielbiany przez dzieci pociąg z lokomotywą i wagonikami czy też Pani Gracja i ogromy paw, w centrum stanęły nowe instalacje. Mowa m.in. o ramie Magiczna Legnica, w której można zrobić sobie zdjęcie i która okazała się hitem tegorocznej inauguracji. Nowością też są dwie bramy na ulicy Najświętszej Marii Panny. Kto pod nimi przejdzie, ma zapewnione szczęście w miłości. Iluminacje są własnością miasta. Wiele obiektów i instalacji ufundowały w ciągu ostatnich lat gminne spółki: Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Strefa Aktywności Gospodarczej. Od 8 do 24 grudnia w legnickim Rynku działa Jarmark Bożonarodzeniowy, oferujący w wielu kramach atrakcyjne łakocie, ozdoby i upominki.

img_9523_1

Lublin zmienia się na święta

Jak co roku miasto Lublin zmieni się na święta i rozbłyśnie iluminacjami na deptaku i Starym Mieście. W tych lokalizacjach ustawione zostaną także dwie choinki świąteczne. Dekoracje świąteczno-noworoczne obejmują: iluminację na balkonie ratusza, świecące śnieżynki na każdej z latarni na deptaku, przestrzenne figury 3D renifera i sań oraz choinkę miejską obok ratusza. Na Starym Mieście, ustawione zostaną dwie przestrzenne figury aniołów, a miejski plac ozdobi choinka. Nowością w tym roku będzie figura 4,5-metrowego anioła. Koszt dekoracji to kwota 23 tys zł. Iluminacje świetlne, które zdobią Lublin pochodzą od sponsorów. Choinka przed Ratuszem to inicjatywa MPK Lublin, a choinka pojawia się w ramach współpracy z galerią handlową. Iluminacja podłączana jest do latarni ulicznych lub do budynków należących do miasta w związku z czym koszty prądu na potrzeby iluminacji są wliczane do kosztów bieżącej eksploatacji. Rozstawienie choinki oraz montaż iluminacji na ratuszu realizowana jest przez MPK Lublin z elementów zakupionych w latach poprzednich, w tym przypadku nie są ponoszone dodatkowe koszty. Koszt magazynowania, transportu, rozstawienia aniołków to kwota niespełna 3 tys. zł Miasto Lublin co roku oferuje mieszkańcom i turystom wiele atrakcji w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. Dodatkowo zostanie ustawiona na Starym Mieście szopka bożonarodzeniowa. W świąteczny klimat wprowadzi mieszkańców jarmark świąteczny, który od 17 grudnia do 23 grudnia odbywać się będzie na deptaku Krakowskiego Przedmieścia.

3-10_dsc_7641

Czytaj więcej