Łódź pełna niespodzianek
Świąteczną iluminację na najdłuższej ulicy handlowej w Polsce już rozbłysły. Tworzy ją 360 tys. światełek ułożonych w świetlny baldachim rozciągnięty nad całą ulicą. Wśród nich znajduje się bajkowa choinka ustawiona pierwszy raz w centrum jarmarku – u zbiegu ul. Piotrkowskiej i pasażu Schillera. Na 120 gałęziach, udekorowanych 16 tys. punktów świetlnych, zawisło 45 ażurowych kul o średnicy 60 i 80 cm oraz 1200 bombek w kolorach łódzkiego logo. Wysokość miejskiej choinki osiągnęła 21 m, a u jej stóp leżą kolorowe prezenty. To nie koniec niespodzianek. Przechodząc wzdłuż Piotrkowskiej spotkamy jeszcze 4 metrową gwiazdę oraz fotel z lampą ustawione przy skrzyżowaniu woonerfów z Piotrkowską. Przy placu Wolności można zrobić sobie zdjęcie z kolorowym napisem “Kocham Łódź”. Na jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, składa się 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment: dekoracje, bombki i światełka, wyroby rękodzielnicze, biżuteria, suszone owoce, a także regionalne wędliny i wypieki. Wszystko w niepowtarzalnym nastroju oraz przy świątecznych zapachach. Jarmark to również atrakcje dla najmłodszych: stok do zjeżdżania, kula śnieżna i karuzela wenecka. A w każdy weekend czeka tu na dzieci św. Mikołaj w swojej piernikowej chatce.
Wyjątkowa atmosfera w Nowym Sączu
Jak co roku w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, na nowosądeckim Rynku można zobaczyć wyjątkową świetlną iluminację. Również na najważniejszych ulicach w centrum miasta pojawiają się subtelne, klimatyczne elementy oświetlenia, które tworzą niepowtarzalną atmosferę Świąt. Jak podkreśla prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, świąteczna iluminacja spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców i jednocześnie czyni nasze miasto piękniejszym. W sposób szczególny wyróżnia się piękne oświetlenie sądeckiego ratusza, a także tradycyjna świąteczna choinka, której wysokość sięga 12 m. Do jej przygotowania zużyto ponad pół kilometra przewodów z lampkami oświetleniowymi. W wyjątkowy klimat iluminacji świetlnej wpisuje się również lodowisko o wymiarach 20 x 30 m, które jest zlokalizowane na płycie sądeckiego Rynku. Nowy Sącz jest przykładem, że nie musi być drogo, aby było pięknie. Koszty ponoszone przez miasto w związku z montażem iluminacji świątecznej są niewielkie i wynikają głównie z potrzeby dokonania niezbędnych napraw, używanego od wielu lat i modernizowanego oświetlenia, czy uzupełnienia uszkodzonych elementów. Warto podkreślić, że większość instalacji wykorzystuje energooszczędne LED-owe emitery światła. Powyższe działania są finansowane z bieżących środków zespołu ds. zarządzania energią Urzędu Miasta Nowego Sącza.
600 światełek zdobi poznańskie ulice
Tegoroczna poznańska iluminacja świąteczna została rozświetlona na początku grudnia. Ponad 600 światełek ozdobi poznańskie ulice. Dodatkowo na Starym Rynku, tradycyjnie jak co roku stanie choinka. Okolicznościowe światełka będą cieszyć oko poznaniaków i turystów do końca stycznia 2017 r. Świąteczne iluminacje zamontowane są w ścisłym centrum miasta. Świątecznie zrobi się też na pl. Wolności, gdzie już w sobotę rozpocznie się Poznańskie Betlejem, a także na poznańskich rynkach. Iluminacji nie zabraknie też na głównej ulicy miasta gdzie zostaną też podświetlone figury trzech poznańskich pegazów. Dodatkowo w mieście pojawią się trzy podświetlone choinki. Z kolei na Starym Rynku, pojawiła się świąteczna 10 m choinka. Ozdoby utrzymane będą w kolorystyce biało-niebieskiej, przez co będą się komponowały z tegoroczną iluminacją bożonarodzeniową Starego Rynku, w której dominować będą kolory zimnej bieli, niebieskie elementy oraz bursztynowe śnieżynki.
Dodatkowe iluminacje świetlne pojawią się na Starym Rynku między 11 a 18 grudnia, kiedy to kolorowymi światłami podświetlone zostaną rzeźby stworzone przez artystów biorących udział w konkursie głównym Festiwalu Rzeźby Lodowej.
Ponadto już od 26 listopada działa jarmark bożonarodzeniowy na placu Wolności. Tegoroczne Betlejem Poznańskie 2016 to wyjątkowe wydarzenie jakiego dotychczas nie było w stolicy Wielkopolski. Po raz pierwszy odbędzie się ono równolegle zarówno na placu Wolności, jak również na płycie Starego Rynku. W ramach jarmarku zaplanowano wiele wyjątkowych atrakcji: liczne świąteczne koncerty i kolędowanie, spotkania ze świętym Mikołajem. Dodatkowo będzie można zobaczyć Szopkę Betlejemską. Wyjątkowy charakter jarmarku podkreśla zabudowa w klimacie świątecznej wioski. Na placu Wolności stanęła bożonarodzeniowa piramida. Drewniana karczma, klimatyczna scena, świąteczna brama oraz dwie karuzele dla dzieci wprowadzają odwiedzających w iście świąteczny nastrój.
iza
Komentarz #1653 dodany 2016-12-19 18:21:39
Radom