1 / 49

Jakiego rodzaju i ile świątecznych dekoracji pojawi się tej zimy w polskich miastach? Który samorząd najpiękniej przyozdobił swoją starówkę? Zobacz zdjęcia zamieszczone w naszej galerii i zagłosuj na najefektowniejsze ozdoby świąteczne!

Radom rozpoczął świąteczny okres

Tysiącami światełek rozbłysła świąteczna dekoracja centrum Radomia. Uroczyste włączenie iluminacji zgromadziło na deptaku tłumy radomian. – Cieszę się, że w tak licznym gronie rozpoczynamy świąteczny okres w naszym mieście. To pokazuje, że jesteśmy miastem otwartym, a radomianie to ludzie, którzy chcą wspólnie spędzać ten wyjątkowy czas. Mam nadzieję, że mieszkańcy Radomia będą zadowoleni z nowej, oryginalnej dekoracji, a ta będzie stanowiła formę promocji naszego miasta – mówił podczas spotkania na deptaku prezydent Radosław Witkowski. Włączeniu świątecznej iluminacji towarzyszył m.in. występ Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso”, a najmłodsi otrzymali upominki od Mikołajów, którzy tym razem przyjechali na rowerach. Była też okazja, by na tle dekoracji zrobić sobie największe grupowe selfie.

Oprócz świetlnego tunelu, centrum Radomia zdobi około 10 kilometrów światełek i wiele innych ozdób. Podobnie jak w zeszłym roku na drzewach zostały zawieszone girlandy. Jest też ponad sto ozdób wykonanych z węża świetlnego oraz przewieszki zamontowane nad ulicami. Na ulicy Żeromskiego stanęły również figury świetlne, w tym anioł, fontanna oraz Mikołaj w saniach z reniferami. Najwięcej świetlnych ozdób pojawiło się deptaku, a także na ulicach: Traugutta, Niedziałkowskiego, Focha, Malczewskiego, Kelles-Krauza, Kościuszki i na Placu Jagiellońskim. Dodatkowo w przyszłym tygodniu 10-metrowa choinka stanie u zbiegu ulic Traugutta i Narutowicza.

img_6864

Bożonarodzeniowe projekcje dynamiczne w Tarnowie

Tarnów posiada własne ozdoby, ale większość zostaje wypożyczona, by za każdym razem udekorować miasto niepowtarzalnie. Zaprosiliśmy do współpracy także spółki miejskie, które sfinansowały część iluminacji. Własnością Tarnowa jest choinka oraz gwiazdki i dzwonki, zdobiące dwie ulice w centrum, fontanny i kilka kurtyn świetlnych. Koncepcja plastyczna powstała w urzędzie we współpracy z miejskimi spółkami i firmą realizującą zadanie. Łącznie miasto przyozdobione jest ponad 450 mniejszymi i większymi dekoracjami. 10 rond ozdobiono wielkimi bombkami, osiem najważniejszych ulic – dekoracjami na lampach. Ozdobione są skwerki, deptak w centrum i rynek. Choinka – udekorowana gwiazdkami z węży świetlnych, migającymi światełkami i bombkami – ma 13,5 m wysokości. Koszt całej iluminacji po stronie UMT – 180 tys. Tegoroczna nowość to iluminacje 3D, tworzące bajkowy szlak, w tym: słodki domek, tron świętego Mikołaja z prezentami, bombka XXL, renifer zaprzężony do sań z prezentami, archanioł, mega śnieżyna i aniołki w Ogródku Jordanowskim. Absolutnym hitem są projekcje dynamiczne na zabytkowym ratuszu.

2-luminacje-swiateczne-2016-fot-artur-gawle-6

Trójwymiarowe ozdoby w Toruniu

W Toruniu montaż świątecznej iluminacji i ozdabianie miasta idzie pełną parą. Miasto otoczy niesamowity klimat pełen harmonii i ciepła spajającego nowoczesność energooszczędnego oświetlenia z gotycką architekturą starówki.  Iluminacja miejska zachowana jest w spokojnym, przytulnym klimacie. Nie będzie lampek o dużej zmienności poziomu jasności  oraz koloru oświetlenia w krótkim czasie.

Toruń ozdabiany jest iluminacją, która była już wykorzystywana w latach poprzednich, a także wzbogaci się o nowe ozdoby. Są to trójwymiarowe, ok. 2-metrowej wysokości postaci aniołów, przewieszki iluminacyjne przez ulice starówki, elementy montowane na latarniach, iluminacja fontanny Flisak na Rynku Staromiejskim oraz na drzewach w przestrzeni Zespołu Staromiejskiego. Na Rynku Staromiejskim, w sąsiedztwie pomnika Kopernika, jak co roku stoi okazała miejska choinka. Ma ona niemal 20 m wysokości. Drzewko udekorowane jest lampkami i świecącymi ozdobami oraz dziełami wykonanymi ręcznie przez toruńskie dzieci. Z kolei na Rynku Nowomiejskim stanie szopka bożonarodzeniowa, którą zdobi 25 naturalnej wielkości figur. Przy niej stanie kolejna choinka, która zostanie ozdobiona łańcuchem świetlnym LED z diodami typu FLASH o dł. 700 m.

Ozdoby są własnością miasta. Pomysły są uzgadniane pomiędzy Wydziałem Gospodarki Komunalnej a Biurem Toruńskiego Centrum Miasta.

1-4

Czytaj więcej