Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Świąteczne światełka i dekoracje w polskich miastach. Gdzie najpiękniejsze? [GŁOSOWANIE]

Świąteczne światełka i dekoracje w polskich miastach. Gdzie najpiękniejsze? [GŁOSOWANIE]
Barbara Krawczyk
18.12.2018, o godz. 10:02
czas czytania: około 12 minut
5

Iskrzące się światełka, błyszczące choinki, gigantyczne rozświetlone bombki, świetliste girlandy i piękne rzeźby zapełniły ulice polskich miast. Co jeszcze władze przygotowały w tym roku w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia? Zobacz w naszej galerii i zagłosuj na najpiękniejsze miasto w świątecznej odsłonie!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Wybieramy świąteczną stolicę Polski. W przygotowanej galerii zdjęć znajdują się magicznie przyozdobione rynki, centralne ulice i inne skwery naszych miast. Które z nich wygląda najpiękniej: Częstochowa, Gdańsk, Gniezno, Jaworzno, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Ruda Śląska, Rybnik, Starachowice, Suwałki, Włocławek, Września.

Poniżej można przeczytać m.in. o tym jakiego rodzaju dekoracje pojawiły się na ulicach, jaki był ich koszt, kto jest odpowiedzialny za przystrojenie miasta. Zagłosuj na wybrane miasto i wygraj dla niego nagrodę!

Uwaga. Głosować można tylko 1 raz z 1 adresu internetowego. Jeżeli nie mogą Państwo zagłosować na komputerze, sugerujemy zrobić to wykorzystując przeglądarkę internetową w telefonie. 

Głosowanie trwa do 10 stycznia, do godziny 12:00. Nagrodą w naszym plebiscycie dla zwycięskiego urzędu miasta jest półroczna prenumerata “Przeglądu Komunalnego”. 

[poll id=”46″]

Baśniowy klimat

W Częstochowie za świąteczny wystrój miasta odpowiada Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa oraz Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Miejskie ozdoby na placu Biegańskiego jak co roku zostały wypożyczone – takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie różnorodności: za każdym razem świąteczne dekoracje w Częstochowie zaskakują swoją oryginalnością i tematycznym charakterem.

W tym roku dekoracje w Częstochowie nawiązują do baśniowego klimatu świąt. Jest zatem podświetlany, kilkumetrowy zamek z pięcioma wieżami, zimowa fontanna, drzewo z ułożonymi pod nim ogromnymi bombkami, czy świąteczne sanie, ciągnięte przez zaprzęg niedźwiedzi polarnych.

Niezmiennym za to pozostaje podświetlane logo Częstochowy, które miasto nabyło na własność. Tradycyjnie całość uzupełniają girlandy zdobiące Aleję Najświętszej Maryi Panny oraz oświetlenie miejskiego ratusza.

W zimowym wystroju miasta nie mogło zabraknąć najważniejszego elementu, czyli choinki. W tym roku świąteczne drzewko – a właściwie drzewo, bo to kilkunastometrowy świerk kanadyjski – zostało wskazane przez mieszkańców, którzy zgłaszali do MZDiT te, które z różnych przyczyn zostały przeznaczone do wycinki.

Oprócz choinki w centralnym punkcie miasta Częstochowę zdobić będą również dwa inne: na Placu Orląt Lwowskich oraz na Starym Mieście. Koszt świątecznego wystroju miasta to ponad 140 tys. zł z budżetu Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta (w tym elementy świąteczne na placu Biegańskiego) oraz 90 tys. zł z budżetu Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (rozwieszane elementy świetlne i przygotowanie choinek). Ubiegłoroczne dekoracje kosztowały 30 tys. zł więcej.

Rozświetlone ulice

Z kolei w Gdańsku bożonarodzeniowy klimat można poczuć od 1 grudnia, kiedy po zmroku miasto rozświetlają świąteczne iluminacje. Nie tylko Główne Miasto, ale również główne ulice i parki zyskały zachwycające dekoracje nawiązujące do historii miasta.

Na Targu Węglowym, tuż koło Neptuna, stoi 17 metrowa choinka udekorowana 170 kompletami nitek świetlnych i setką zabawek i ozdób. Na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecą dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ul. Długiej połączone są iluminowanymi ozdobami. Na Targu Węglowym stanęła świetlna dekoracja w kształcie Gdańskich Lwów z herbem miasta, przy której mieszkańcy chętnie robią pamiątkowe zdjęcia.

Łącznie do stworzenia iluminacji posłużyły m.in. 203 komplety ozdób w ciągach ulic i na słupach oświetleniowych, 859 kompletów nitek świetlnych na drzewach, 77 kompletów dekoracji latarniowych, 100 zabawek i ponad 500 bombek choinkowych i 40 sznurów ledowych.

Na Placu Dariusza Kobzdeja zagościł świetlny Chłopiec z Bębenkiem, bohater „Blaszanego bębenka” Güntera Grassa oraz dekoracje związane ze słynnym gdańskim astronomem Janem Heweliuszem. Zimowe dekoracje przedstawiające gdańskie symbole pojawiły się na Zielonym Moście – to stoczniowy dźwig, który podnosi prezenty.

Świątecznymi iluminacjami po raz trzeci udekorowano również Park Oliwski. Podświetlono roślinność oraz infrastrukturę wzdłuż głównych alei parku, a zwłaszcza szpalery drzew przy ścieżkach. Do tego pojawiły się dekoracje latarniowe, bramy LED-owe, figury świetlne w kształcie żaglowców na wodzie i napis „Gdańsk”. Świąteczne iluminacje w Gdańsku świecić się będą codziennie od 1 grudnia 2018 do 2 lutego 2019 r.

Zjawiskowe iluminacje

Królewskie Gniezno już udekorowane. Osoby odpowiedzialne za świąteczne dekoracje starają się, aby każdy szczegół był dopracowany w 100 proc. Na gnieźnieńskim rynku stoi piękna, 11-metrowa choinka. Znajduje się tam również oświetlony fotel Gwiazdora, na którym mieszkańcy i turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

Królewskim, świątecznym akcentem w centrum Gniezna są ozdoby na latarniach w kształcie korony. Wszystkie świąteczne ozdoby w mieście są własnością tamtejszego urzędu miasta oraz zakładu zieleni miejskiej. Dekoracje świąteczne w Gnieźnie są wykonane w technologii LED.

W tym roku Gniezno, po wielomiesięcznym okresie rewitalizacji Parku Trzech Kultur, może pochwalić się nowoczesnym parkiem, w którym na okres świąteczny została użyczona specjalna iluminacja świąteczna przez firmę Enea Oświetlenie. Całość w dzień, a szczególnie po zmroku, wygląda zjawiskowo – poprzez swoją różnorodność ozdoby robią niesamowite wrażenie na mieszkańcach miasta.

Gniezno ponadto już od 5 lat organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy, który wprowadza mieszkańców w atmosferę świąt i jest prawdziwą ozdobą miasta.

Świąteczne akcenty

MZDiM Jaworzno jest odpowiedzialny za świąteczne udekorowanie m.in. rynku, a także, w miarę możliwości, zarządzanych przez siebie przestrzeni publicznych czy pasa drogowego.

W roku bieżącym – podobnie jak rok temu – na rynku ustawiona została żywa choinka z ręcznie wykonanymi przez Wspólnotę Betlejem ozdobami – domkami. Każda z ozdób ma swoje znaczenie, a całość odnosi się do filozofii ks. Józefa Tischnera i jego myśli na temat wolności, a także domu, jako jednego z elementów, dzięki któremu istnieje ład w życiu człowieka.

Na rynku w Jaworznie zamontowane zostały również świetlne ozdoby – zarówno na latarniach, jak i w fontannach, czy na rosnącym nieopodal biblioteki jaworze.

Oprócz tego nowo powstały w centrum park kieszonkowy przy ul. Grunwaldzkiej udekorowany został ozdobami, które w ubiegłym roku zdobiły choinkę na rynku – wykonanymi również przez Wspólnotę Betlejem ptakami.

Świąteczne akcenty pojawiły się w Jaworznie również wzdłuż pasa drogowego w centrum (iluminacje świetlne na latarniach), jak również w jaworznickich dzielnicach: na rynku w Byczynie ustawiona została świecąca, kolorowa bombka, natomiast mieszkańcy Jelenia mogą cieszyć się specjalnie udekorowaną choinką zdobiącą dzielnicowy rynek. Świąteczne światełka przypominają również o świętach w dzielnicy Szczakowa, gdzie przystrojone zostały drzewka zarówno przy kościele, jak i w rejonie ul. Kolejarzy w okolicach starego dworca PKP.

Nastrojowy czas

Pierwsze iluminacje pojawiły się w Krakowie 1 grudnia. Na Rynku Głównym została zapalona największa, 15-metrowa choinka, na której rozbłysło 26 tys. diod. Drzewko jest przystrojone elementami nawiązującymi do domowych choinek. Ozdoby w formie pawich oczek i migoczących świeczek wplatają się w białe, zimne oświetlenie, pokrywające powierzchnię gałęzi. Całość zwieńczona jest przestrzenną gwiazdą w białym, ciepłym kolorze.

W Krakowie rozpoczęły się też tradycyjne targi bożonarodzeniowe. To idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących.

W Lublinie w tym roku w pojawiła się nowa iluminacja świąteczna. Latarnie i drzewa na deptaku Krakowskiego Przedmieścia ozdobiono świetlistymi symetrycznymi i geometrycznymi elementami. W centrum pojawiła się przestrzenna bombka, kolorowe gwiazdy, figury aniołów i szopka, a także ustawiono 10-metrową choinkę miejską, którą zdobią światełka, bombki i złote ozdoby. Dodatkowo zaplanowano liczne wydarzenia, m.in. koncerty świąteczne, orszak św. Mikołaja i wspólną wigilię na starym mieście.

Natomiast w Poznaniu w tym roku ozdoby choinkowe utrzymane będą w kolorystyce biało-czerwonej, co nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Na rynku i głównych ulicach pojawiło się 700 rozmaitych figur, łańcuchów i innych form iluminacji. Nawiązują one do historycznej architektury Poznania oraz do ważnych wydarzeń w mieście.

Z kolei na Placu Wolności i Starym Rynku w Poznaniu stanął już jarmark bożonarodzeniowy. Obfituje on w bogaty program wydarzeń: m.in. występy artystyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dodatkową atrakcję stanowi 33-metrowa karuzela-młyńskie koło. Jak co roku na rynku odbył się Poznań Ice Festival. Zawodnicy musieli wykonać rzeźby w lodzie na wcześniej wylosowany temat. W tegorocznych zawodach wzięło 24 uczestników z 12 krajów świata. Festiwal zakończył efektowny pokaz laserowo-multimedialny.

800 tys. zł na dekoracje w Łodzi

Mieniące się światłem girlanady w stylu retro oraz klimatyczne, stylowe żarówki pojawiły się na ulicach Łodzi. Wszystkie dekoracje, w tym łódzka choinka, powstały w podwarszawskim Piastowie. Są efektem pracy kilkudziesięciu osób: projektantów, spawaczy, ślusarzy oraz dekoratorów polskiej firmy Multidekor.

Do powstania świetlnych ozdób wykorzystano 54 km łańcucha świetlnego. Dokładnie 180 elementów świątecznej iluminacji przywiozło do Łodzi pięć tirów. Koszt iluminacji to ok. 800 tys. zł.

W pierwszej kolejności ulicę ozdobiły przywieszki oraz dekoracje latarni. Następnie pojawiły się: 3-metrowy fotel świętego Mikołaja razem z podnóżkiem, świetlne bramy w kształcie gwiazd, napis #KOCHAMŁÓDŹ oraz kompozycja złożona z trzech bombek z siedziskiem. Na Placu Wolności ustawiono 21-metrową, do złudzenia przypominająca żywe drzewko, choinkę. Zawisły na niej bombki w kolorach logo Łodzi, a u podnóża choinki leżą wielobarwnie, rozświetlone prezenty. Dodatkowymi atrakcjami są jarmark bożonarodzeniowy i liczne wydarzenia towarzyszące, tj. koncert muzyczny, korowód, w którym udział wziął św. Mikołaj w konnym zaprzęgu wraz ze skrzatami, elfami i aniołami na szczudłach.

W Olsztynie wzdłuż największych, najczęściej uczęszczanych ulic rozwieszono ok. 300 punktów świetlnych. Ozdoby są własnością miasta, natomiast rozwieszeniem iluminacji zajmuje się każdorazowo firma świadcząca usługę konserwacji systemów oświetlenia miasta. –

Mamy na to całe zamówienie i nie wyodrębniamy samych kosztów montażu i demontażu dekoracji świątecznych. Co do stawek, jakie wydajemy na całość tego zamówienia, to od trzech lat są zbliżone do siebie. Ozdoby są w 100 proc. LED-owe, więc nie generują wysokich kosztów. Cena prądu w okresie świątecznym wzrasta o ok. 5 tys zł – mówi Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyn.

Dodatkowo w Olsztynie co roku montowane są ozdoby świąteczne pod ratuszem. W tym roku na Placu Jana Pawła II umieszczono instalacje świetlne 3D (6 sztuk – osłony kwiatowe na latarniach, 1 sztuka – skrzydła anielskie), 2D (napis Olsztyn). Choinkę przed ratuszem otula 600 m łańcuch świetlny LED. Na Plantach Miejskich ulokowana została instalacja 3D – ramka do robienia zdjęć (1 sztuka). Ponadto na starówce są efektowne dekoracje świetlne, które zamontowano z okazji Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Są to m.in. bombka z przejściem, prezent, piernikowa kareta, renifery czy brama świetlna. Podobnie jak iluminacje pod ratuszem, te także zostają w Olsztynie dłużej. Mieszkańcy Olsztyna mogą podziwiać je niemal do końca stycznia. Koszt dodatkowych instalacji świetlnych (poza miejskimi, zdobiącymi ulice) to ok. 240 tys zł. Obejmują one wypożyczenie, transport, montaż i demontaż wymienionych dekoracji.

Od kilku lat Włocławek jest w gronie miast, które w okresie świąteczno-noworocznym raczą mieszkańców pięknymi iluminacjami. Wystrój Placu Wolności, ozdobione bombkami choinki i ciekawe konstrukcje z lampek nastrajają pogodnie i optymistycznie. Chętnie odwiedzane centrum miasta staje się wówczas jeszcze bardziej popularnym miejscem spotkań. Każdy chce mieć zdjęcie na tle iluminacji i uchwycić radośnie rozświetlony Plac Wolności. W tym roku świątecznych akcentów jest więcej. I pojawiły się w nowych miejscach.

Na centralnym placu miasta uwagę przykuwają ogromne, kolorowe prezenty i zaprzęg świętego Mikołaja. Nie jest zaskoczeniem, że do zdjęć przy tych iluminacjach ustawia się długa kolejka. Całości dopełniają świątecznie udekorowane choinki i drzewa. Gdy spojrzymy z Placu Wolności w stronę Wisły, to ukaże nam się pięknie oświetlony miejski deptak. A na Starym Rynku po raz pierwszy pojawił się świetlny zamek. Inwestycja w świąteczny wystrój to inwestycja w… świąteczny nastrój.

Błyszczące ozdoby

Ozdoby świątecznych rozbłysły też na ulicach Rudy Śląskiej. Szczególnie jasno i barwnie jest na miejskim rynku, gdzie, oprócz dużej choinki, rozświetlona została fontanna, a na płycie zainstalowano ozdoby przestrzenne. Te ostatnie pojawiły się także w innych dzielnicach miasta. Miasto na świąteczne oświetlenie przeznaczyło blisko 380 tys. zł.

– Tradycyjnie, oprócz dekoracji na ulicznych latarniach, rozświetliliśmy największe ronda, a w kilku punktach w mieście zamontowaliśmy duże, świetlne ozdoby przestrzenne – wylicza Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Ogółem w Rudzie Śląskiej zainstalowano prawie 270 ozdób. Są to głównie dekoracje przedstawiające imitacje płatków śniegu, bombek, gwiazdek, choinek, aniołów oraz prezentów. Dekoracje wykonano z żarówek LED. Oprócz tradycyjnych ozdób montowanych na latarniach ulicznych, są także iluminacje przestrzenne np. rozświetlona figura renifera, ogromna bombka, 3-metrowy prezent, śnieżynka, instalacja z tronem.

– Ozdoby 3D cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Mieszkańcy chętnie robią sobie przy nich zdjęcia, dlatego pojawią się one w kilku dzielnicach,
w miejscach dostępnych i widocznych z drogi – mówi prezydent.

Szczególnie barwnie prezentuje się rudzki rynek, gdzie, obok świetlnej konstrukcji przedstawiającej sanie ciągnionej przez renifery, zamontowano duże świetlne figury skrzatów. Dodatkowo rozświetlono fontannę. W centralnej części miasta nie może też zabraknąć choinki. Tegoroczne drzewko – rozświetlone i zwieńczone trójwymiarową gwiazdą – ma 15 m wysokości.

Niepowtarzalny nastrój

Również Rybnik “wystroił” się na święta. 8 grudnia, w obecności uczestników barwnej świątecznej parady, rozbłysła rynkowa choinka. Zdobiące rynek 10-metrowe drzewko to świerk kłujący “Glauca”, pochodzący z posesji prywatnej.

Na ulicach pojawiły się również dekoracje w większości znane z ubiegłego roku, tj. LED-owa girlanda, świetlne kule czy rozmieszczone w różnych miejscach udekorowane choinki. Wśród nowości wyróżnić należy tzw. tańczące choinki (22 elementy dekoracyjne w kształcie choinek z oświetleniem LED), kolejne (30 sztuk) elementy dekoracyjne z herbem Rybnika na słupach oświetleniowych, elementy dekoracyjne z gwiazdkami wplecionymi pomiędzy istniejące oświetlenie z herbem Rybnika, kurtyna świetlna pomiędzy słupkami pergoli i trzy „zwierzątka” świetlne oraz girlanda oplatająca konary jednego z rosnących drzew. Łączny koszt tegorocznych dekoracji to prawie 290 tys. zł, na co składa się zakup nowych elementów, remont istniejącego oświetlenia, montaż i podłączenie.

Świąteczne zdobienie miasta ruszyło też w Starachowicach. Zainstalowano tam 180 różnych iluminacji świetlnych. Ustawianiem świątecznych ozdób zajmuje się, wyłoniona za pośrednictwem platformy zakupowej, firma Cezar. – Na placu pod skałkami stoi ozdobiona żywa choinka, podświetlany napis „Wesołych Świąt”, świąteczna bombka, a także projektor wyświetlający ruchome iluminacje świetlne – informuje prezydent Starachowic Marek Materek.

Kolejne świątecznie przybrane, żywe choinki, przekazane przez mieszkańców, stanęły w najważniejszych punktach miasta. Iluminacje świąteczne: sople, kurtyny świetlne oraz tzw. latarniowce zawisły m.in. na słupach oświetleniowych, wzdłuż wiaduktu, wokół fontanny i przy rondach

Również w Suwałkach po raz kolejny choinka zdobiąca rynek rozbłysła świątecznym blaskiem, tworząc niepowtarzalny klimat. Miasto jest właścicielem ozdób, a w tym roku na ich zakup przeznaczono blisko 400 tys. zł. Wszystkie są w technologii LED. Na ulicach pojawiły się: ogromne LED-owe niedźwiedzie polarne, dwie góry lodowe (również wykonane z LED-owych lampek), dekoracje 3D w formie bombki, dwie dekoracje w formie prezentów, a także piętnaście 30-centymetrowych kul świetlnych. Ponadto ok. 30 tys. LED-owych lampek rozbłysło też na suwalskim ratuszu.

Września w iluminacjach świątecznych wyróżnia się na tle innych miast. Uroczyste uruchomienie tegorocznych ozdób odbyło się wraz z przyjazdem „Świetnego Mikołaja” podczas organizowanych co roku Mikołajek. Pojawiło się ponad 300 elementów dekoracyjnych. Kierowcy napotkają udekorowane drogi wjazdowe do miasta oraz rozświetlone ronda. Spacerujący nie przejdą obojętnie obok strojnych, mieniących się drzew, lamp czy alejek.

Na wrzesińskim rynku stanęła największa jak do tej pory choinka. Tegoroczna mierzy ponad 17 m. Zostając na wrzesińskim dziedzińcu, natrafimy na zaprzęg „Świetnego Mikołaja” oraz kartkę świąteczną, w której możemy zrobić sobie zdjęcie. W tym roku wrzesiński ratusz został rozświetlony LED-owymi sznurami, a na jego elewacji z projektora wyświetlane są motywy świąteczne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


leonov

Komentarz #15130 dodany 2018-12-19 09:27:03

A gdzie, można oddać głos ? Nie widzę tutaj takiej możliwości :-/


głosowanie

Komentarz #15140 dodany 2018-12-20 08:04:18

Niestety nie można głosować! Proszę o uruchomienie tej możliwości!


Ass

Komentarz #15145 dodany 2018-12-20 13:40:31

Ankieta jest poniżej. Czasami zablokuje ją adBlock.


Jo

Komentarz #15187 dodany 2018-12-23 16:57:08

Hahaha na co mam glosowac? Moze jakies zdjecia byscie pokazali?


Warszawiak

Komentarz #15254 dodany 2018-12-28 15:49:36

Szanowni Państwo, a gdzie Warszawa?

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024