Ze względu na lokalizację światłowodu w istniejącej infrastrukturze podziemnej w znacznym stopniu skróci się czas realizacji inwestycji, a także wyeliminowane zostaną utrudnienia związane z prowadzeniem robót metodami tradycyjnymi (wykopowymi).
Obecnie spółka jest na etapie przygotowywania się do podjęcia decyzji w jaki sposób światłowód zostanie ułożony w łódzkiej kanalizacji.
Ułożenie infrastruktury światłowodowej w miejskiej sieci kanalizacyjnej umożliwi doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do jednostek organizacyjnych miasta ze szczególnym uwzględnieniem jednostek edukacyjnych. Ponadto poprzez doposażenie światłowodu w urządzenia kontrolno-pomiarowe możliwy będzie monitoring i zarządzanie miejską siecią wodociągowo kanalizacyjną, co w istotny sposób wpłynie na jakość świadczonych usług.
W pierwszym etapie współfinansowanym z funduszy unijnych w łódzkiej kanalizacji sanitarnej zostanie wybudowane ok. 200 km światłowodu. Robot będzie wykorzystany do układania sieci w kanalizacji tzw. nieprzełazowej tj. o średnicy poniżej 1 m.
Projekt Metropolitalna sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu ujęty jest w przyjętym przez Zarząd Województwa Łódzkiego (Uchwała nr 923/07 z dnia 8 sierpnia 2007 roku) Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013, IV oś priorytetowa – Społeczeństwo informacyjne. Zgodnie z tą listą projekt ma zostać dofinansowany w 75% z środków funduszy strukturalnych UE. Wartość kosztorysowa zadania przyjęta została na kwotę 48.681.251,70 zł.
Obok Gminy Łódź partnerami w realizacji Projektu są:
- Gmina Andrespol
- Miasto Konstatntynów Łódzki,
- Gmina Nowosolna,
- Gmina Koluszki,
- Miasto Zgierz,
- Miasto Gmina Stryków.
źródło: lsi.net.pl
Komentarze (0)