Dziś Światowy Dzień Wody. Przedsiębiorstwa wodociągowe, instytucje publiczne realizują kampanie promujące picie kranówki i oszczędzanie wody. Swoisty dekalog zaprezentował też IMGW-PIB.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi obecnie kampanię „Oszczędzamy wodę”.

„Szklanka krystalicznie czystej, chłodnej i słodkiej wody. Dla wielu z nas rzecz oczywista, prozaiczna, banalna, podczas gdy w wielu częściach świata jest nadal symbolem luksusu i zbytku. Jedni zużywają jej ponad miarę – rozrzutnie i lekkomyślnie – inni każdego dnia pokonują kilometry by zdobyć minimalną ilość pozwalającą przeżyć” – czytamy.

Zasoby dostępnej wody pitnej na Ziemi się kurczą. Wiele wskazuje na to, że przyszłe pokolenia będą żyć w cieniu jej stałych niedoborów. „Bądźmy odpowiedzialni w oczach naszych dzieci i wnuków oraz solidarni wobec tych, którym wody zaczyna brakować. Dekalog IMGW „Oszczędzamy wodę” to nasza deklaracja świadomego korzystania z zasobów środowiska. Zmiana zaczyna się od każdego z nas” – zachęca Instytut.

Oto dziesięć prostych sposobów na oszczędzanie wody. Niektóre na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się właśnie z wodą.

Czekasz na ciepłą wodę w kranie? Zimną zbierz w kubek nim ciepła się stanie. Odkręcasz kurek z ciepłą wodą i… przez kilka chwil płynie zimna? Wykorzystaj ją! Podstaw jakiekolwiek naczynie i zebranej wody użyj do płukania naczyń lub podlewania roślin.

W kąpieli tracisz mnóstwo czasu, z prysznicem mniej jest ambarasu. Prysznic to oszczędność wszystkiego: wody, czasu i energii. Wygodnie, zdrowo i szybko – czego chcieć więcej?

Zęby, ręce „szybko” myjesz? Zakręć wodę, mniej zużyjesz. To tylko wrażenie, że przez „kilka” sekund mycia dłoni, zębów czy golenia zużywamy mało wody. Zakręcaj kran i zamontuj na nim perlator, czyli urządzenie, które napowietrza wodę. Dzięki niemu rachunki za wodę będą mniejsze.

Zmywanie co chwilę to słaba zabawa, a to przecież całkiem poważna sprawa. Nie zmywaj jednego kubka czy talerza. Kiedy zbierze się większa liczba naczyń, napełnij komorę zlewu, dodaj trochę płynu do naczyń i umyj je wszystkie w tej samej wodzie. Inną opcją jest wykorzystanie zmywarki. Pamiętaj, przy ręcznym zmywaniu możesz zużyć nawet do 100 litrów wody, podczas gdy dobrej klasy zmywarka potrzebuje jedynie 15 litrów! Włącz ją, gdy będzie pełna.

Zielona prawda jest taka – twój ogród na deszcz naprawdę ma smaka! Zbieraj deszczówkę w zbiornikach, wiaderkach itp. Używaj jej do podlewania roślin. Zrób to wcześnie rano, rzadziej, ale za to większą ilością wody – wówczas dotrze ona do korzeni zamiast wyparować.

Kiedy bęben napełniony – program eko ustawiony! Włączaj pranie tylko wtedy, kiedy pralka jest maksymalnie załadowana. Używaj programów eko! Na tradycyjne pranie potrzeba około 100 litrów wody. Dzięki programom oszczędzającym wodę i energię wykorzystasz tylko 30 litrów.

Teraz każda takie ma – dobra spłuczka jest na dwa. Liczby mówią same za siebie. Aż 30 proc. wody zużywanej w każdym gospodarstwie domowym jest spuszczane w toalecie. Warto zmniejszać tę ilość do minimum.

Moc korzyści jeszcze stąd – oszczędź wodę, oszczędź prąd! Elektrownie wykorzystują olbrzymie ilości wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd = mniejsza ilość zużytej wody.

Dowód jest to oczywisty – rześki, zdrowy i też czysty! Używaj chłodniejszej wody do kąpieli. To udowodnione, że zimny prysznic jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, a do tego dużo bardziej oszczędny!

Sprzątać dobrze szybko chcesz – sposób naturalny bierz. Detergenty trują środowisko. Sprzątaj przy użyciu octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej lub naturalnych olejków. To naprawdę działa!

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day)) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). W roku 2021 obchodzony jest pod hasłem „docenianie wody”.

Czytaj więcej

Skomentuj