Alicja Kapuścińska wraz z córką, aktorka Julia Pietrucha, laureaci i partnerzy programu „Święto Drzewa”, wiceprezydent m.st. Warszawy Andrzej Jakubiak i Klub Gaja wspólnie zasadzili drzewa na Polu Mokotowskim w stolicy.

Trzy klony stanęły obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego, a żona pisarza zapewniła, że byłby on zadowolony z kolejnych drzew przy ulubionej trasie codziennych spacerów. Dlatego drzewko, najbliższe ścieżce pisarza, spontanicznie ochrzczono „Drzewem Kapuścińskich”.

Przed sadzeniem odbyła się konferencja prasowa oraz uroczystość wręczenia nagród „Czarodziejskiego Drzewa” i „Pegaza” autorom i uczestnikom najciekawszych realizacji programu edukacji ekologicznej „Święto Drzewa”. Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że głównym celem rozwijanej od ośmiu lat inicjatywy jest pogłębianie społecznej świadomości o zależności pomiędzy życiem człowieka, a przyrodą. – Sadząc drzewa właściwie dotykamy przyrody i to może najbardziej uzmysłowić nam, jak jesteśmy od niej uzależnieni – powiedział Jacek Bożek.

Szef Klubu Gaja podkreślał także, że rozmiary akcji sadzenia w ramach „Święta Drzewa” podawane w liczbach nie są najważniejsze, ponieważ przewyższa je wartość nie do oszacowania – rosnąca świadomość ekologiczna, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie społeczne, którym cechują się wszyscy uczestnicy i koordynatorzy święta organizujący je w całej Polsce. W 7. edycji przesłanie programu trafiło do ponad 40 tys. osób, a drzew zasadzono blisko 79 tysięcy.

Realizacje nagrodzone „Czarodziejskim Drzewem” pokazują jak bardzo różnią się podejmowane inicjatywy, od ogromnego pikniku dla pracowników (firma LeasePlan Fleet Management Polska) poprzez m.in. sadzenie drzew w pasie drogowym (Gimnazjum nr 1 i leśnictwo w Izdebkach), objęcie opieką konserwatorską drzew- pomników przyrody (Urząd Miasta w Łaziska Górnych); sadzenie drzew na ogólnodostępnym placu zabaw (XIV Drużyna Harcerska w Wycisłowie); po kameralne spotkanie pod Drzewkiem Szczęścia i leśnym koncertem na trąbkę (Nadleśnictwo Kudypy). Największą liczbę drzew – 16 tys. –  posadzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim.

Program „Święto Drzewa” Klubu Gaja to także zbiórki makulatury pod hasłem „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. W roku szkolnym 2009/10 przyniosły one w sumie 377 ton makulatury. Dochód ze sprzedaży surowca przekazywany Klubowi Gaja wykorzystywane jest na zorganizowanie domu adopcyjnego i opieki dla wymagających tego, wykupywanych przez Klub Gaja, koni.

źródło: Klub Gaja


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj