Już niebawem 9. edycja Święta Drzewa, programu, który umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Do programu mogą włączyć się placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje oraz firmy.

W 8. edycji Święta Drzewa w 2010 roku przy szerokim udziale społecznym posadzano ponad 43 000 drzew oraz zebrano 265 ton makulatury. W programie uczestniczyło ponad 43 000 osób!

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zainspirowanie uczestników do podjęcia lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi. W tym roku program Święto Drzewa objęty jest Patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Śląskiego. Program włączony jest w Kampanię Miliarda Drzew dla Planety pod patronatem UNEP (ONZ) oraz Międzynarodowy Rok Lasów.

Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które inspirują nadleśnictwa do nieodpłatnego udostępniania uczestnikom sadzonek oraz służą pomocą leśników. Placówki oświatowe w całym kraju nawiązują współpracę z najbliższym Nadleśnictwem.

W ramach programu uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne: plakaty, ulotki oraz wydawnictwa, które mają stać się inspiracją do przeprowadzenia kolejnych obchodów Święta Drzewa. W tym roku w ramach programu Święto Drzewa Klub Gaja ogłasza 4 konkursy: Czarodziejskie Drzewo; Zbieraj makulaturę, ratuj konie; Drzewo Roku; Ucz się z klimatem.

źródło: zielonalekcja.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj