Miesiąc przed ogólnopolską inauguracją Święta Drzewa 2010 Klub Gaja ogłasza konkurs na Drzewo Roku. To propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji publicznej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

"Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi" – tłumaczą organizatorzy konkursu. Jego wyniki poznamy w lipcu 2011 r.

Konkurs zainicjowany blisko 10 lat temu w Republice Czeskiej cieszy się tam olbrzymim zainteresowaniem. Dziesiątki tysięcy uczestników głosują na wybrane przez siebie drzewo, w ich przekonaniu wyjątkowe ze względu otoczenie, świadomość społeczną oraz historię, nie tylko dawną, ale i najnowszą. Przykładem jest prawie tysiącletnia lipa w miejscowości Kotel (północne Czechy), która wygrała konkurs w ubiegłym roku, symbol społecznej solidarności w proteście  przeciwko  planom wydobycia uranu w tej okolicy, które wiązały się z wymazaniem z mapy całej wsi.

– Kilkusetletnie drzewa oliwne na południu Europy, wielowiekowe dęby i lipy na północy oraz losy pokoleń ludzi, którzy pod nimi przechodzili nie powinny odejść w zapomnienie. Drzewa mają korzenie, a więc nie mogą się przemieszczać. Europejczycy jednak mogą się spotkać, aby podzielić się historiami drzew oraz swoich własnych przodków – wyjaśnia Miroslav Kundrata, dyrektor wykonawczy czeskiej fundacji.

W Polsce konkurs organizowany jest w ramach programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja – Święto Drzewa. Ogólnopolska,  już ósma, inauguracja święta, 8 października w Warszawie skupi honorowych gości i laureatów nagrody Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza, którzy wspólnie zasadzą trzy drzewa na Polu Mokotowskim w Warszawie w rejonie Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczystość przekazania statuetek, podziękowań i certyfikatów dla partnerów odbędzie się  w Bibliotece Narodowej. W kolejnym roku – 2011- inauguracja 9.edycji Święta Drzewa będzie połączona z uhonorowaniem samorządu, na którego terenie znajduje się zwycięskie drzewo w rozpoczynającym się konkursie Drzewo Roku oraz osób, które zgłosiły je do konkursu.

Program "Święto Drzewa" dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj