Reklama

envicon 2023 ad1a

Święto Drzewa w Katowicach

Święto Drzewa w Katowicach
jw
26.09.2023, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
0

W tym roku, Święto Drzewa w Katowicach odbędzie się 2 października na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Podczas wydarzenia edukatorzy Klubu Gaja wspólnie z zaproszonymi gośćmi, dziećmi i młodzieżą posadzą drzewa, a podczas warsztatów ekologicznych m.in. ulepią kule kwietne, założą podwyższone ziołowe rabaty i zmontują budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wieloletnia współpraca Klubu Gaja z miastem Katowice, placówkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi przynosi efekty nie tylko edukacyjne, ale przyczynia się do zazieleniania miasta. Posadzone drzewa i krzewy w ramach Święta Drzewa rosną wokół katowickich bibliotek, uniwersytetów, szkół i przedszkoli, a aktywna edukacja może służyć za inspirację i wzór dobrych praktyk dla samorządów i instytucji.

Konkretna praca dla społeczności

Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, mówi – Śląsk i Zagłębie stanowiły dla naszego kraju przez wiele lat zaplecze przemysłowe. Zmiany ustrojowe sprawiły, że pojawiło się wiele trudnych do rozwiązania problemów społecznych. Katastrofa klimatyczna jeszcze bardziej wpłynęła na ten region i zmusiła polityków do podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dlatego też tak ważna jest edukacja ekologiczna i dyskusja o sprawiedliwej transformacji tego tak ważnego dla Polski miejsca. Z miastem Katowice współpracujemy od wielu lat. Najczęściej jest to konkretna praca dla społeczności wraz z edukacją czynną. Bardzo się cieszę, że kolejny raz podczas Święta Drzewa będziemy mogli wspólnie z partnerami, dziećmi i młodzieżą posadzić rośliny i zaprosić młodych ludzi do nauki poprzez doświadczenie i zabawę. Chciałbym wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie gorąco podziękować.

Warsztaty i gry ekologiczne

Dla uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i przedszkolaków z okolicznej placówki edukatorzy Klubu Gaja przygotowali warsztaty i gry ekologiczne. Najmłodsi zostaną zaproszeni do gry w plenerowe domino, gdzie będzie można zapoznać się z wieloma gatunkami drzew i krzewów oraz zwierząt występujących w zaroślach na skwerach i łąkach, w parkach czy lasach. Starsze dzieci pracować będą przy zakładaniu podwyższonych rabat na których posadzą m.in. zioła i byliny. Świetną i pożyteczną zabawą będzie warsztat lepienia kul kwietnych z gliny, kompostu i nasion kwiatów m.in. stokrotek, chabrów czy koniczyny. Na wiosnę wystarczy trochę wody i słońca, by mogły wykiełkować i zakwitnąć. Na kolejnym stanowisku będzie można wysłuchać opowieści o dzikich zwierzętach w mieście i zmontować budki lęgowe i domki dla ptaków, wiewiórek i owadów.

Wydarzenie będzie okazją do aktywnej edukacji młodzieży na temat potrzeby ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. W tym roku partnerem Święta Drzewa w Katowicach została Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023