W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej można oglądać wystawę poświęconą akcji „Święto drzewa”, prowadzonej od ośmiu lat przez Klub „Gaja”.

Ekspozycja ukazuje działania ekologicze, jakie realizuje stowarzyszenie. Największym przedsięwzięciem, nastawionym na edukację oraz popularyzację tematyki ochrony środowiska, jest właśnie kampania „Święto drzewa”.

– Jej głównym przesłaniem jest sadzenie drzew, które najkorzystniej minimalizują skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Ósma edycja programu przyniosła ponad 43 tys. zasadzonych drzew i 43 tys. uczestników – podkreśla Jarosław Kasprzyk z Klubu „Gaja”.

W województwie śląskim akcję zainicjowano w październiku 2010r., podczas sadzenia dębów przed gmachem Biblioteki Śląskiej. W Dąbrowie działania Klubu „Gaja” objęły również przedszkolaków, którzy byli także na otwarciu wystawy. Dzieci w czerwcu, podczas interaktywnych zajęć, dowiadywały się o roli drzew w przyrodzie oraz ich wpływie na klimat i codzienne życie. Maluchy, oglądając przekrój pnia, rysując drzewa czy robiąc wyklejanki, poznawały również poszczególne gatunki i miejsca ich występowania. Instruktorzy opowiadali im o wpływie drzewostanu na jakość powietrza oraz o tym, jak hamuje niekorzystne zmiany klimatyczne, które przekładają się na susze i powodzie.

– Jestem pełen uznania dla wszelkich akcji Klubu „Gaja”, które pomagają chronić przyrodę. Dzięki temu będziecie mogli zapoznawać się z nią na żywo, a nie tylko oglądać ją w telewizji czy na ekranach komputerowych monitorów – mówił do dzieci prezydent miasta Zbigniew Podraza.

Działacze Klubu „Gaja” przekazali również placówkom uczestniczącym w akcji sadzonki dębów. – Wyrosły z żołędzi drzew z Puszczy Białowieskiej. Dzięki temu będziecie mieć przy swoich przedszkolach „Puszczę w pigułce” – powiedział Jarosław Kasprzyk. Dla dzieci zorganizowano również mały happening, w trakcie którego rysowały życzenia dla drzew.

Wystawę przedstawiającą inicjatywy Klubu „Gaja” można oglądać do 28 lipca, w holu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Granicznej 21.

źródło: dabrowa-gornicza.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj